Σασουόλο – Φιορεντίνα 1-0: Η Σασουόλο επικράτησε ενάντια στη Φιορεντίνα με το γκολ του Πιναμόντι

Με ένα γκολ από τον Πιναμόντι στο 9ο λεπτό, η Σασουόλο κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 ενάντια στη Φιορεντίνα, κερδίζοντας παράλληλα ανάσα στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Η Φιορεντίνα ξεκίνησε το παιχνίδι με υψηλή ψυχολογία, καθώς βρισκόταν στην 4η θέση, και η 5η Μπολόνια είχε αποτύχει την προηγούμενη μέρα (5/1), αλλά όμως δέχτηκε γρήγορα το γκολ στο 9ο λεπτό από τον Πιναμόντι, μετά από το πλασέ του Πέντερσεν από αριστερά. Αυτό δεν ήταν το μόνο πρόβλημα για την ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, παρά την κατοχή της μπάλας.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, στο 48ο λεπτό, η Φιορεντίνα σημείωσε γκολ με τον Τόρστβελντ, ωστόσο αυτό ακυρώθηκε μετά από αναθεώρηση μέσω VAR λόγω οφσάιντ του Ενρίκε. Στο 63ο λεπτό ακολούθησε πέναλτι υπέρ της Φιορεντίνα, λόγω χεριού του Φεράρι σε κεφαλιά του Μιλένκοβιτς. Ο Μποναβεντούρα εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Κονσίλι το απέκρουσε. Λίγο αργότερα, στο 66ο λεπτό, ο Μαρτίνες σκόραρε από κοντινή απόσταση μετά τη δοκούς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, με τους παίκτες της Φιορεντίνα να αυξάνουν την πίεση και να δημιουργούν ευκαιρίες στο 70ο λεπτό με τους Μπελτράν και Μιλένκοβιτς.

Ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε, καθιστώντας τη Φιορεντίνα ανίκητη στην 4άδα και τη Σασουόλο να ανακτά ανάσες στη μάχη για την παραμονή.

Γκολ: 9′ Πιναμόντι

Σασουόλο: Κονσίλι, Τόλιαν (86′ Μισόρι), Ερλιτς, Φεράρι, Πέντερσεν, Μπολόκα, Ενρίκε, Μπεράρντι (81′ Μπαϊράμι), Τόρστβελντ, Λοριαντέ (76′ Ρουάν), Πιναμόντι (86′ Μουλατιέρι).

Φιορεντίνα: Τερατσάνο, Κεϊγιόντ, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες, Μπιράγκι, Μαντράγκορα (52′ Ντάνκαν), Αρτούρ (52′ Μπελτράν), Ικονέ, Μποναβεντούρα (80′ Μπαράκ), Μπρέκαλο (74′ Παρίζι), Ενζολά.