Σάλερνιτανα – Μίλαν 2-2: Σωτηρία στο 90ο λεπτό

Η Μίλαν προηγήθηκε, η Σαλερνιτάνα έκανε ανατροπή και στο 90ο λεπτό ο Γιόβιτς έγραψε το 2-2.

Το παιχνίδι άρχισε με το χέρι του Φάσιο σε σουτ του Λεάο στο 3ο λεπτό, αλλά παρά το γεγονός ότι η φάση εξετάστηκε στο VAR, δεν δόθηκε πέναλτι. Οι Ροσονέρι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό, με την εκτέλεση φάουλ του Ράιντερς να φτάνει στον Λεάο, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Τομόρι την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Στο 42ο λεπτό η Σαλερνιτάνα ισοφάρισε με την κεφαλιά του Φάσιο μετά από κόρνερ του Καντρέβα.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-1, ενώ η Μίλαν έψαχνε το δεύτερο γκολ. Η Σαλερνιτάνα βρήκε το δεύτερο γκολ στο 63ο λεπτό με τον Καντρέβα, τη στιγμή που είχε αποχωρήσει τραυματίας ο Τομόρι. Η ισοφάριση έφτασε στο 90ο λεπτό, με τον Γιόβιτς να εκτελεί κεφαλιά-πάσα του Ζιρού και να κάνει το 2-2.

Παρόλο που δεν είναι ιδανικό αποτέλεσμα για την Μίλαν, το λεπτό του γκολ έσωσε την κατάσταση.

Γκολ: 42′ Φάσιο, 63′ Καντρέβα – 17′ Τομόρι, 90′ Γιόβιτς

Σαλερνιτάνα: Κοστίλ, Ματζόκι (78′ Μπρον), Φάσιο, Πιρόλα (62′ Γκιομπέρ), Μπράνταριτς, Λεγκόφσκι, Κουλιμπαλί, Καντρέβα, Καστάνος (78′ Μαρτεγκάνι), Τσάουνα (78′ Καμπράλ), Ντιά.

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Κίερ (46′ Σίμιτς), Τομόρι (65′ Φλορέντσι), Ερναντέζ, Μπενασέρ (70′ Γιόβιτς), Ράιντερς, Πούλισικ (70′ Τσουκουέζε), Λόφτους-Τσικ, Λεάο, Ζιρού.