Ρόμα – Εμπολι 7-0: Ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα με Ντιμπάλα, Σάντσες και Λουκάκου

Με τον Ντιμπάλα να είναι ο πρωταγωνιστής και τους Λουκάκου και Σάντσες να βοηθούν, η Ρόμα πήρε την πρώτη νίκη της φετινής σεζόν με ένα εντυπωσιακό 7-0 απέναντι στην Εμπολι.

Η αρχή του αγώνα δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη για την ομάδα της Ρώμης, αφού πήρε πέναλτι στο πρώτο λεπτό για χέρι του Βαλούκιεβιτς μετά από σέντρα του Κρίστενσεν και άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση του Ντιμπάλα. Έτσι, το παιχνίδι ξεκίνησε με το σκορ να είναι ήδη 1-0 και από εκεί και πέρα το 2-0 δεν άργησε να έρθει: σέντρα του Κρίστενσεν στο 8ο λεπτό, κεφαλιά του Σάντσες και η μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τον Πορτογάλο με τη φανέλα της Ρόμα, η οποία είχε και ένα δοκάρι στο 19ο λεπτό με τον Παρέδες. Σε απόλυτο έλεγχο του αγώνα ήταν η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο και στο 35ο λεπτό είδε το σκορ να γίνεται 3-0 με το αυτογκόλ του Γκράσι μετά από προσπάθεια του Κριστάντε. Όλα ήταν πολύ εύκολα για την Ρόμα, με τον Ντιμπάλα να είναι ο κορυφαίος καθώς στο 55ο λεπτό πήρε τη μπάλα στην περιοχή, πέρασε εύκολα τον Λουπέρτο και σουτάροντας πλάσαρε σωστά τον Μπερίσα για το 4-0 με το δεύτερο του γκολ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 59ο λεπτό, ο Αργεντίνος προσπάθησε να πετύχει το χατ-τρικ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Ρόμα, όμως, έκανε ό,τι ήθελε και συνέχισε να αυξάνει το σκορ: το 5-0 ήρθε στο 79ο λεπτό με τον Κριστάντε μετά την ασίστ του Μπελότι, το 6-0 ήταν το αποτέλεσμα μιας αντεπίθεσης με τον Λουκάκου να ανοίγει το λογαριασμό του στο 82ο λεπτό, και το 7-0 ήρθε στο 86ο λεπτό με την κεφαλιά του Μαντσίνι μετά από κόρνερ.

Τα γκολ: 2′ πέν., 55′ Ντιμπάλα, 8′ Σάντσες, 35′ αυτογκόλ Γκράσι, 79′ Κριστάντε, 82′ Λουκάκου, 86′ Μαντσίνι

Οι σύνθεση της Ρόμα: Ρουί Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν, Σάντσες (46′ Μπόβε), Παρέδες (75′ Παγκάνο), Κριστάντε, Σπινατσόλα (84′ Ελ Σαράουι), Ντιμπάλα (64′ Μπελότι), Λουκάκου (84′ Αζμούν).

Οι σύνθεση της Εμπολι: Μπερίσα, Μπερεζίνσκι, Βαλούκιεβιτς (46′ Ισμαΐλι), Λουπέρτο, Πετσέλα, Φατσίνι (46′ Μπαστόνι), Γκράσι, Μάλε, Καντσελιέρι (60′ Μπαλντάντσι), Καμπιάγκι, Ντέστρο (60′ Καπούτο).