Πρεμιέρα με… έκπληξη και τριάρα για την Μάντσεστερ Σίτι! (βίντεο)

Παρά τις 22 τελικές, την κατοχή της μπάλας και την κυριαρχία της, η Μάντσεστερ Σίτι προκάλεσε έκπληξη και αντιμετώπισε δυσκολίες στην πρεμιέρα της στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Παρότι ο Φόντεν έκανε καλές επιθέσεις, εκμεταλλευόμενος την παρουσία του Γκόμες, του Μπερνάρντο, του Ρόδρι και του Χάαλαντ, η ομάδα δυσκολευόταν να βρει το δίχτυ. Ο Ερυθρός Αστέρας αμυνόταν επίμονα και ο τερματοφύλακας τους εμφάνιζε ταλέντο. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπουκαρί πέτυχε γκολ για τους φιλοξενούμενους, μετά από αρχική απόφαση για οφσάιντ, η οποία αλλάχθηκε από το VAR, και έκανε το 1-0.

Ωστόσο, στο 47ο λεπτό, η Μάντσεστερ Σίτι αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Άλβαρες. Στη συνέχεια, ο Γουόκε σκόραρε ένα γκολ, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά το αποτέλεσμα άλλαξε όταν ο Άλβαρες σκόραρε ξανά με φάουλ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του Ερυθρού Αστέρα να κάνει λάθος και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 3-1 δόθηκε με το γκολ του Ρόδρι, που έκανε τη βραδιά άνετη για την ομάδα.