Περιστέρι «καταιγίδα» παρέσυρε το Μαρούσι σε μια τρίποντη επίδειξη!

Τα σπασμένα της Χάποελ Ιερουσαλήμ πλήρωσαν το Μαρούσι! Λίγες ημέρες μετά την οριακή ήττα στο BCL, το Περιστέρι bwin απέδειξε τη δύναμή του κερδίζοντας µε το εντυπωσιακό 95-72 το Αμαρουσίου στο «Ανδρέας Παπανδρέου», για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Με έξι παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων και εξαιρετικά ποσοστά πίσω από την γραμμή του τριπόντου (12/24 τρ.), οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 10-6. Οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Ράνγκλαντ και Χουγκάζ με 19 πόντους ο καθένας, ενώ για το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Χιλ και Ραντούλιτσα με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Το Περιστέρι bwin άρχισε δυναμικά το παιχνίδι και με τον Τόμπσον να ξεχωρίζει, προηγήθηκε με 10-2 στο 3′. Με ένα τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς η διαφορά αυξήθηκε σε διψήφια τιμή (15-4), πριν το Μαρούσι επιστρέψει με τον Ραντούλιτσα για το 15-10 στο 7′. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με σκορ 21-16. Η ομάδα συνέχισε να διατηρεί μια διαφορά κοντά στους 5 πόντους στην δεύτερη περίοδο, ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με 42-36.

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είδαν έντονο ανταγωνισμό μεταξύ των Ράνγκλαντ και Χιλ, με τον πρώτο να σημειώνει 6 πόντους και τον δεύτερο 7 για το 51-45 στο 23′! Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το πάνω χέρι φτάνοντας ακόμα και στο +15 (70-55), κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 70-58. Τελικά επικράτησαν με τελικό σκορ 95-72.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-16, 42-36, 70-58, 95-72. Εδώ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα..