Πέντε λόγοι για τους οποίους η νίκη της Μπράιτον στο «Σίτι Γκράουντ» είναι η πιο ηρωϊκή της φετινής Premier League!

Διαβάζοντας τον τίτλο, πολλοί θα διαφωνήσουν, και είναι απολύτως λογικό. Ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τη δική του άποψη. Πολλοί θα αναφέρουν την επική νίκη της Λίβερπουλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» ως παράδειγμα.

Παίζοντας με 10 παίκτες στην θρυλική έδρα και με απώλειες κλειδιών, η Λίβερπουλ κατάφερε να ανατρέψει τον αντίπαλο και να κερδίσει με δύο γκολ του Ντάργουιν Νούνιες. Ο Γιούργκεν Κλοπ χαρακτήρισε αυτήν τη νίκη ως μία από τις κορυφαίες στην καριέρα του.

Παρόλα αυτά, η Μπράιτον κατάφερε κάτι εξίσου σημαντικό στο «Σίτι Γκράουντ». Με μία σημαντική νίκη 3-2 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ, ανέβηκε στην 7η θέση και διατήρησε την αήττητη πορεία της για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις.

Το γεγονός ότι έχει σκοράρει 23 φορές εκτός έδρας σε 24 παιχνίδια και είναι η πρώτη ομάδα της Premier League που έχει σημειώσει και δέχθεί γκολ για 17+ παιχνίδια μακριά από την έδρα της, είναι εντυπωσιακό. Όμως, υπάρχουν ακόμη πέντε λόγοι που καθιστούν τη νίκη της Μπράιτον την πιο ηρωϊκή επικράτηση ομάδας στη φετινή σεζόν.

Διαβάστε τους:

-Περίπτωσης απουσίας πολλών βασικών παικτών της ομάδας στο «Σίτι Γκράουντ», όπως ο Μιτόμα, ο Νταχούντ, ο Ενκίζο, ο Εστουπινιάν, ο Μαρτς, ο Γκρος, Μίλνερ και Γουέμπστερ, μαζί με τις απουσίες του Γουέλμπεκ και του Ίγκορ, που οδηγούν την ομάδα να παραταχθεί με -9 παίκτες.

-Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση σε έδρα που ποτέ πριν δεν είχε κερδίσει σε αγώνα της Premier League.

-Αν και έχασε δύο βασικούς παίκτες της, διαδοχικά στο ημίχρονο, κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να διατηρήσει το προβάδισμά της σε ένα ακραίο περιβάλλον.

-Μετά από την αμφισβητούμενη καταλογιστική προβολή πέναλτι και τον αποκλεισμό ενός παίκτη της Μπράιτον, η ομάδα μένει με παίκτη λιγότερο. Μετά από αυτά, δέχεται γκολ και βρίσκεται πίσω στο σκορ.

-Παρά τις αντίξοες συνθήκες, η ομάδα κρατάει τη νίκη μέχρι το τέλος, αντέχοντας στην πίεση ακόμα και με ένα παίκτη λιγότερο για 10 λεπτά.

Έτσι, είναι πραγματικά απίθανο να μην αναγνωρίσουμε την επιτυχία της Μπράιτον εναντίον της Νότιγχαμ Φόρεστ. Και ακόμη πιο ασύλληπτο το γεγονός ότι συζητάμε για την Μπράιτον. Μόνο συγχαρητήρια, μόνο μπράβο σε μία απίθανη ιστορία για την ομάδα του Τόνι Μπλουμ!