Παρατραβηγμένη ήττα για τον Άρη από τη Γκραν Κανάρια

Ο Άρης είχε θετική εμφάνιση για 30 λεπτά, αλλά στο τέλος κατέρρευσε και γνώρισε την ήττα από την Γκραν Κανάρια με σκορ 66-82.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαπενθημέρου (28-20), αλλά υπολείπονταν στο ημίχρονο. Κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, ακόμη και όταν βρέθηκαν πίσω με 7 πόντους (46-53).

Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο κολλήσανε, ξεκινώντας με το… αριστερό στην πρεμιέρα του EuroCup. Ο Γκάλινατ σταμάτησε στους 22 πόντους για τους γηπεδούχους, που ήταν ανεπαρκείς, ενώ ο Σλότερ σημείωσε 21 πόντους για την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς.

Η αναμέτρηση

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0 και στη συνέχεια 10-3, με τον Γκάλινατ να ξεχωρίζει και να έχει ήδη 8 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά τους σε +8 (18-10) στο 6′, την οποία διατήρησαν και για τα επόμενα δύο λεπτά (23-15). Ο Σάλβο έκανε το 25-20, αλλά με τρίποντο του Χάρελ, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 28-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Καστρίτη δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου παραγωγικοί και να βρίσκουν μόνο επτά πόντους. Έτσι, οι Ισπανοί προηγήθηκαν με τον Λάντεσμπεργκ να έχει κεντρικό ρόλο, ενώ ο Μποχωρίδης σκόραρε ένα τρίποντο στο φινάλε και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με σκορ 38-35 υπέρ της Γκραν Κανάρια.

Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο με τον Μπρουσίνο να κάνει 38-46 στο 23′, ενώ ο ίδιος έκανε και το 41-48 ένα λεπτό αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, ο Άρης ανέβασε ταχύτητα, με τον Γκάλινατ να κάνει το 45-48 στο 26′, ενώ ο ίδιος έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία στο 29′ (52-52). Επιπλέον, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με ένα τρίποντο του Τολιόπουλου, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 55-57 υπέρ της Γκραν Κανάρια.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, ο Άρης κατέρρευσε και δεν σημείωσε κανέναν πόντο στα πρώτα πέντε λεπτά, με τους Ισπανούς να φτάνουν στο 55-71 στο 36′. Έτσι, οι τελευταίες στιγμές ήταν μια τυπική διαδικασία, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια εύκολη νίκη (66-82).

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82.

Αναλυτικά στατιστικά στον αγώνα μπορείτε να τα βρείτε εδώ.