Ουντινέζε – Λάτσιο 1-2: Απέχει μόνο -3 από την 4η θέση (vids)

Η Λάτσιο επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Ουντινέζε με γκολ από τους Πελεγκρίνι και Βεσίνο, πλησιάζοντας στην 4η θέση με διαφορά -3 βαθμών.

Η απώλεια της Φιορεντίνα από τη Σασουόλο άνοιξε τον δρόμο για την Λάτσιο να μειώσει τη διαφορά στην κατάταξη, με την αρχική εμφάνισή της να είναι ενθαρρυντική καθώς στο 12ο λεπτό ο Πελεγκρίνι με εντυπωσιακό φάουλ άνοιξε το σκορ στο 0-1. Αυτό το γκολ αποτέλεσε τη μοναδική σημαντική φάση στο πρώτο μέρος, με το θέαμα να αναβαθμίζεται στο δεύτερο.

Στο 59ο λεπτό, ο Λόβριτς εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, με τον Γουάλας να σκοράρει και να φέρνει το 1-1, ενώ η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 76ο λεπτό, όταν ο Βεσίνο με κεφαλιά-πάσα του Φελίπε Αντερσον τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο στα δίχτυα του Προβεντέλ.

Έτσι, η Λάτσιο πήρε μια σημαντική νίκη και βρίσκεται πλέον στο -3 από την 4η θέση, αναβιώνοντας τις ελπίδες της για το μέλλον.

Γκολ: 59′ Γουάλας – 12′ Πελεγκρίνι, 76′ Βεσίνο

Ουντινέζε: Οκόγιε, Φερέιρα, Πέρεζ, Κρίστενσεν (83′ Τοβέν), Εμποσέλε (75′ Εϊζίμπουε), Λόβριτς (83′ Ντέιβις), Γουάλας, Παγιέρο, Μαζίνα (46′ Καμαρά), Περέιρα, Λούκα (67′ Σαξές).

Λάτσιο: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Πάτρικ, Χίλα (87′ Ρομανιόλι), Πελεγκρίνι (68′ Λάτσαρι), Γκεντουζί, Ροβέλα, Καμάντα (46′ Βεσίνο), Ισακσεν (46′ Φελίπε Αντερσον), Τζακάνι (68′ Πέδρο), Καστεγιάνος.