Ουντινέζε – Μπολόνια 3-0: Η Μπολόνια Πέφτει Εκτός Τετράδας

Η Ουντινέζε κατέκτησε τη νίκη με 3-0 επί της Μπολόνιας, η οποία τώρα βρίσκεται στην 5η θέση και έχει -2 βαθμούς από την 4η θέση.

Οι Ροσομπλού έπαιξαν εναντίον της Μπολόνιας με υψηλή αυτοπεποίθηση καθώς βρίσκονταν στην 4η θέση. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήθελαν απεγνωσμένα τη νίκη για να απομακρυνθούν από την κατώτερη τριάδα και εμφανίστηκαν πιο αποτελεσματικοί στο παιχνίδι. Είχαν δύο ευκαιρίες να σκοράρουν στο 23ο λεπτό με τους Εμποσέλε και Καμαρά, αλλά το γκολ δεν ήρθε τότε. Ωστόσο, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Περέιρα σκόραρε από την επαναφορά μετά από απόκρουση του Σκορούπσκι, μετά από κόρνερ και σουτ του Παγέρο.

Αυτό ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου, καθώς η ομάδα του Τιάγκο Μότα δεν κατάφερε να αντιδράσει στην επανάληψη, γεγονός που οδήγησε σε ένα νωρίς τέλος. Στο 48ο λεπτό, το σουτ του Λόβριτς μετατράπηκε σε πάσα προς τον Λούκα, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά, φέρνοντας το σκορ στο 2-0. Στο 52ο λεπτό, ο Παγέρο σημείωσε το τρίτο γκολ με ένα δυνατό σουτ κατά τη διάρκεια της φάσης!

Ήταν μια θριαμβευτική νίκη για την Ουντινέζε και ένα ανεπιτυχές παιχνίδι για τη Μπολόνια, η οποία τώρα βρίσκεται στην 5η θέση με διαφορά -2 από την 4άδα.

Γκολ: 23′ Περέιρα, 48′ Λούκα, 52′ Παγέρο

Ουντινέζε: Οκόγιε, Φερέιρα, Πέρεζ, Κρίστενσεν, Εμποσέλε (70′ Θαράγκα), Λόβριτς, Γουάλας (81′ Σάμαρτζιτς), Παγέρο, Καμαρά (87′ Μαζίνα), Περέιρα (81′ Τοβέν), Λούκα (87′ Σαξές).

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Πος (55′ Λουκουμί), Μποκεμά, Καλαφιόρι, Κρίστιανσεν (56′ Φαμπιάν), Φρόιλερ, Μόρο (55′ Εμπισερ), Ουρμπάνσκι (75′ Φαν Χόιντονκ), Φέργκιουσον, Σαλεμάκερς (56′ Ορσολίνι), Ζίρκζε.