Οκτώ σκόρερ, 8-0 από τη Νιούκαστλ στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Premier League ρεκόρ!

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν την εκπληκτική εμφάνιση της Νιούκαστλ απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, με τον αγώνα να τελειώνει 8-0. Αυτή η νίκη δεν χρειάζεται καμία αξιολόγηση για την εξέλιξή της.

Οι “καρακάξες” έκαναν μια απίθανη εμφάνιση και για πρώτη φορά στην ιστορία τους πέτυχαν 6+ γκολ εκτός έδρας στην Premier League. Ταυτόχρονα, ισοφάρισαν τη μεγαλύτερη νίκη που είχαν ποτέ, το 8-0 κόντρα στη Σέφιλντ Γουένσντεϊ τη σεζόν 1999-00.

Ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι ότι οι παίκτες του Έντι Χάου πέτυχαν τα 8 γκολ οκτώ διαφορετικοί σκόρερ. Ο Λόνγκσταφ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, ο Μπερν διπλασίασε το προβάδισμα 10 λεπτά αργότερα και ο Μπότμαν ακολούθησε με άλλο ένα γκολ μετά από τέσσερα λεπτά.

Μετά από αυτό, οι “καρακάξες” δεν σταμάτησαν ποτέ, με τους Γουίλσον, Γκόρντον και Αλμιρόν να αυξάνουν το σκορ στο 6-0 στο 68ο λεπτό.

Τα τελευταία δύο γκολ πέτυχαν οι Γκιμαράες και Ίσακ, με τον τελευταίο να σηματοδοτεί τη χειρότερη αρχή στον 21ο αιώνα για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, επιστρέφοντας στα παραδοσιακά… 1975-76!