Οι Φαν Ντάικ και Σόμποσλαϊ απαλλάγηκαν από τη Λίβερπουλ από ένα δυσάρεστο έργο, εξερράγη η Φούλαμ

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 0-2

Η Λίβερπουλ έπρεπε να αντιμετωπίσει τον ενθουσιασμό της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για το πρώτο παιχνίδι του Κρις Γουάιλντερ στην άκρη του γηπέδου, αλλά και να βρει τρόπο να διεισδύσει την πένταδα της άμυνας των “λεπίδων”. Η μπάλα δεν μπορούσε να φτάσει σωστά στην επίθεση και να γίνουν συνεργασίες, κάτι που οδήγησε τους “κόκκινους” στα γεμίσματα προς την περιοχή του Φόντρινγχαμ. Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, βέβαια, στο 12ο λεπτό έχασε μια τεράστια ευκαιρία σε αντεπίθεση από λάθος του Γκόμες, με τον ΜακΆτι να μην μπορεί να βάλει την μπάλα στα δίχτυα από θέση βολής.

Ο Αλεξάντερ – Άρνολντ καλούσε τους συμπαίκτες του να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους, ενώ, οι γηπεδούχοι στο Bramall Lane ήταν αποφασισμένοι να αποκλείσουν τις ευκαιρίες και να υπερασπιστούν την εστία τους, οδηγώντας σε ένα μονόπλευρο παιχνίδι. Τελικά, στο 37ο λεπτό ένας από τους λείους τρόπους που η Λίβερπουλ μπορούσε να πάρει προβάδισμα ήρθε με το 1-0. Ο Βέρτζιλ Φαν Ντάικ με μονοκόματο δεξί σουτ από εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το Bramall Lane προσπάθησε να ενθαρρύνει την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ενώ, η Λίβερπουλ φάνηκε να κρατά σχετικά εύκολα το προβάδισμα, ενώ, ο Σαλάχ ήθελε πολύ να φτάσει επιτέλους στα 200 τέρματα με την κόκκινη φανέλα. Ο Φόντρινγχαμ τον κράτησε και ο “Φαραώ” θα πρέπει να περιμένει για την επίτευξη αυτού του στόχου, αφού στο 67′ αντικαταστάθηκε από τον Έλιοτ. Ο Νούνιες από τη στιγμή που πήγε στο τελευταίο 20λεπτο προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του σκοράροντας ένα δεύτερο γκολ για τη Λίβερπουλ, ενώ οι “λεπίδες” σε ορισμένες σπάνιες επιθέσεις δεν είχαν ό,τι χρειαζόταν για να απειλήσουν. Έτσι, η ομάδα του Κλοπ κατάφερε να πάρει ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα, με τον αρχηγό να δείχνει τον δρόμο έξω από τον λαβύρινθο και τον Σόμποσλαϊ εύκολα να σκοράρει το 2-0 στο 90′ + 4′ από ασίστ του Νούνιες.

Φούλαμ – Νότιγχαμ Φόρεστ 5-0

Ο Στιβ Κούπερ βρισκόταν σε μία πολύ δύσκολη θέση πριν από την έναρξη του αγώνα της Φούλαμ με τη Νότιγχαμ Φόρεστ, και πλέον, οι προοπτικές του είναι ακόμα πιο δυσμενείς, αφού οι Λονδρέζοι επικράτησαν με 5-0, εύκολα, σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της ομάδας μετά την επιστροφή της στην Premier League.

Ο Άλεξ Ιγουόμπι, που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της συνάντησης, άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ενώ ο Χιμένες έκανε το 2-0 στο 34′, μετά από ασίστ του Περέιρα.

Οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα, με σκοπό να βελτιώσουν την εμφάνισή τους, ωστόσο αυτό δεν ήταν εφικτό. Το 3-0 έγινε στο 54′, πάλι από τον Χιμένες. Στη συνέχεια, ο Ιγουόμπι σημείωσε το τρίτο του γκολ στα τελευταία τρία ματς της ομάδας του στο 74′.

Το τελικό σκορ 5-0 έγραψε ο Κέϊρνι στο 86′, αναγγέλλοντας τη δεύτερη φορά μέσα στο 2023 που η Φούλαμ σκοράρει πέντε γκολ εντός έδρας, μετά το 5-3 επί της Λέστερ στις 8 Μαΐου. Μια υπέροχη εικόνα πάντως ήταν το γεγονός ότι, έστω κι όταν το σκορ ήταν αδιάφορο, οι φίλοι της Νότιγχαμ φώναζαν το όνομα του προπονητή τους, δείχνοντας την στήριξή τους!

Μπράιτον – Μπρέντφορντ 2-1

Η Μπράιτον χρειαζόταν μια μεγάλη νίκη προκειμένου να διατηρήσει τη θέση της στην πρώτη επτάδα της βαθμολογίας, ανάλογα με το αποτέλεσμα του αγώνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Τσέλσι και τα κατάφερε, κερδίζοντας την Μπρέντφορντ σε ένα εξαιρετικό ματς από θέαμα.

Οι “γλάροι” ήταν ανώτεροι στην αρχή, όμως μία στιγμή έφτανε για να βρεθούν πίσω στο σκορ, με τον Φαν Χέκε να κάνει ένα αδικαιολόγητο πέναλτι και τον Εμπουεμό να το μετατρέπει σε γκολ για το προβάδισμα των “μελισσών”.

Το κλειδί στον αγώνα αποδείχτηκε να είναι η άμεση απάντηση της Μπράιτον, καθώς ο Πασκάλ Γκρος έκανε το 1-1 μόλις στο 31ο λεπτό με ένα υπέροχο σουτ στην απέναντι γωνία.

Εν συνεχεία, η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι ήταν ανώτερη και αντιμετοίχισε επιτυχώς μετά την τεράστια ευκαιρία που απώλεγε ο Γουϊσά στο 51′. Μόλις ένα λεπτό μετά, ο Χίνσελγουντ έκανε το 2-1, η Μπρέντφορντ δεν κατάφερε να ανταποκριθεί ξανά μέχρι το τέλος, και έτσι, η Μπράιτον επέστρεψε στις νίκες, μετά τη “κακή” εμφάνιση και την ήττα στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, 2-1 από την Τσέλσι.

Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ 0-2

Καλή εμφάνιση στο Selhurst Park με επιθετικό πνεύμα από και τις δύο ομάδες και μια αρκετά αμφίρροπη κατάσταση στα πρώτα λεπτά, πριν πέσει ο ρυθμός. Η Μπόρνμουθ ήθελε να διατηρήσει τη θετική απόδοσή της έχοντας παρουσιάσει βελτιωμένη εικόνα το προηγούμενο διάστημα και το κατάφερε στο 25′ με την κεφαλιά του Σενεσί από το κόρνερ για το 1-0.