Οι αναπληρωματικοί της Ρεάλ Μαδρίτης καθάρισαν απέναντι στην ερασιτεχνική Αραντίνα

Δύο γκολ μέσα σε ενα λεπτό στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετά για τη Ρεάλ Μαδρίτης ώστε να νικήσει την ερασιτεχνική Αραντίνα με σκορ 3-1 και να προκριθεί στη φάση των “16” του Copa Del Rey!

Ο προπονητής Κάρλο Αντσελότι παρέταξε την “βασίλισσα” χωρίς τους κανονικούς της παίκτες και έδωσε ευκαιρία σε νεαρούς από τη Β’ ομάδα να αγωνιστούν. Η Αραντίνα ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας να περιορίσει τους αντιπάλους της και να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Ωστόσο, η Ρεάλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 54’, όταν ο Ντίαθ πήρε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Χοσέλου. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντίαθ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της άμυνας των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 με όμορφο πλασέ. Ο Ροντρίγκο “έγραψε” το 0-3 στο 90’, ενώ η Αραντίνα πέτυχε το γκολ της τιμής στο 90’+3’, μετά προσπάθειας του Καμπράλ και ασυνεννοησίας Νάτσο με Κέπα.

Σε άλλα παιχνίδια, η Βαγιεκάνο δυσκολεύτηκε στην έδρα της Ουέσκα, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση στην παράταση, μετά από το ισόπαλο 0-0. Η Τζιρόνα νίκησε την Έλτσε με 2-0, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα της La Liga στα εκτός έδρας παιχνίδια. Η Χετάφε πέρασε την Εσπανιόλ με γκολ-νίκη στο 87΄.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Αλαβές επιβλήθηκε με 1-0 της Μπέτις, ενώ η Λούγκο ηττήθηκε από την Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-3.