Ο Σταμούλης και η Μαρινάκου κέρδισαν τον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

Την Κυριακή πρωί, πάνω από 21.000 δρομείς συμμετείχαν στον 12ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο στο κέντρο της Αθήνας, αφιερωμένο στον Μίκη Θεοδωράκη. Ο Νίκος Σταμούλης και η Αναστασία Μαρινάκου αναδείχθηκαν νικητές στις αντίστοιχες κατηγορίες, επιτυγχάνοντας τις καλύτερες επιδόσεις που έχουν καταγραφτεί στο Πρωτάθλημα, σε μια νέα, αρεστή σε όλους διαδρομή.

Ο Νίκος Σταμούλης του ΓΑΣ Αγρινίου τερμάτισε πρώτος στους άνδρες με χρόνο 1:05.50. Στο δεύτερο μέρος της κατάταξης βρέθηκε ο Παναγιώτης Καραΐσκος του ΝΓΣ Ηρακλή με 1:06.38, ενώ ο τρίτος ήταν ο Κώστας Σταμούλης με 1:06.50. Στις γυναίκες, η Αναστασία Μαρινάκου τερμάτισε πρώτη με 1:16.52, ακολουθούμενη από τη Γκλόρια Πριβιλέτζιο με 1:17.37 και την Παναγιώτα Βλαχάκη με 1:17.45.

Και οι δύο νικητές δήλωσαν τη χαρά τους για τις επιτυχίες τους και μίλησαν για το μέλλον τους στην αθλητική δραστηριότητα, δίνοντας ραντεβού στα επόμενα μεγάλα γεγονότα. Η διοργάνωση του Ημιμαραθωνίου είχε μεγάλη συμμετοχή και προσέλκυσε τόσο δρομείς όσο και θεατές, με έναν συναρπαστικό αγώνα και όμορφη διαδρομή.