Ο Σέζνι Εξασφαλίζει την Πρόκριση της Πολωνίας επί της Ουαλίας: Η Πολωνία Πανηγυρίζει την Πρόκριση της για το EURO 2024 μετά από Ρωσική Ρουλέτα! (βίντεο)

Η Πολωνία πέτυχε μια σημαντική επιτυχία καθώς κατάφερε να εξασφαλίσει τη θέση της στο EURO 2024, μετά από νίκη επί της Ουαλίας στα πέναλτι, και θα βρεθεί για πέμπτη φορά στην κορυφαία διοργάνωση της Ευρώπης.

Ήταν ένα παιχνίδι που απαιτούσε ανυπομονησία, με την Ουαλία να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα κατά τη διάρκεια που ήταν ανώτερη.

Παρά την κυριαρχία της στο πρώτο ημίχρονο και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ούτε οι Μπεν Ντέιβις ούτε ο Μουρ κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο Σέζνι ήταν εξαιρετικός στις αποκρούσεις, με την Πολωνία να πετυχαίνει το γκολ της στο 100ο λεπτό, παρόλα αυτά το σκορ παρέμεινε 0-0 έως το τέλος.

Ο Μέφαμ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο τέλος του αγώνα, ενώ το παιχνίδι κατέληξε στα πέναλτι. Στη “Ρωσική Ρουλέτα”, η ψυχραιμία ήταν καθοριστική και η Πολωνία επικράτησε με 5-4, με τον Ντάνιελ Τζέιμς να αστοχεί, κάνοντας την ομάδα να πανηγυρίσει την μεγάλη πρόκριση!