Ο πρώτος σκόρερ της Championship «συμμάχησε» ξανά: Χατ-τρικ για τον Σμόντικς σε μόλις 25 λεπτά, πρώτη φορά στην καριέρα του! (videos)

Πρέπει να παραδεχτούμε πως όσοι ακολουθούν το αγγλικό ποδόσφαιρο, συχνά ανησυχούν για τον στόχο της Championship, θα τον έχουν συναντήσει.

Αναφερόμαστε στον κορυφαίο σκόρερ της κατηγορίας, τον Ιρλανδό Σάμι Σμόντικς, ο οποίος έχει καταγράψει 16 γκολ σε 25 ματς, ενώ έχει προσφέρει και τρεις ασίστ.

Ο λόγος που βρίσκεται τουλάχιστον τρία γκολ μπροστά από τους υπόλοιπους στη λίστα έγινε προφανής σε μόλις 25 λεπτά στον 3ο γύρο του FA Cup. Ξεκίνησε ως βασικός, ισοφάρισε για την Μπλάκμπερν στο 23’, και παρόλο που η ομάδα του έπεσε πίσω, βρήκε τη λύση.

Έκανε το 2-2 στο 37’ και ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο τέλος του πρώτου μισού, σημειώνοντας για τρίτη συνεχόμενη φορά γκολ σε αγώνα σε όλες τις διοργανώσεις.