Ο Προμηθέας σταμάτησε τον σερί του Άρη και ανέβηκε στην τετράδα στην Α1 μπάσκετ!

Οι Πατρινοί επικράτησαν του Άρη με σκορ 70-57 στο «Δ. Τόφαλος», διακόπτοντας τις 4 σερί νίκες των Θεσσαλονικέων και ανεβαίνοντας στο 11-8, ισοβαθμώντας μαζί τους στην 4η θέση. Οι Πατρινοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Hunter Hale να ξεχωρίζει με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από τη μεριά του Άρη, ο Τολιόπουλος είχε 13 πόντους και 5 ασίστ, ενώ Χάρελ και Stark σκόραραν από 10 έκαστος.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-16, ενώ συνέχισαν την κυριαρχία τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκαν με +10 στο ημίχρονο (37-29). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί επεκτείνανε τη διαφορά τους και προηγήθηκαν με 56-41. Ο Άρης αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 10-0, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το ματς, με τον Προμηθέα να επικρατεί τελικά με 70-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 37-29, 56-41, 70-57