Ο ΠΑΟΚ υπέστη βαριά ήττα από τη Μπενφίκα

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε μια απογοητευτική εμφάνιση στη Λισαβόνα και ηττήθηκε με 94-72 από την Μπενφίκα, στον δεύτερο αγώνα των ομίλων του BCL. Οι ασπρόμαυροι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις προσδοκίες και αναγκάστηκαν να δεχτούν την ευρεία ήττα. Μόνο ο Φρίντρικσον ξεχώρισε από την ελληνική ομάδα με 16 πόντους και 6 ασίστ. Οι Αλμέιντα και Κάρτερ ήταν οι κορυφαίοι της Μπενφίκα, με 27 και 26 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-1. Παρά τις προσπάθειες του Φρίντρικσον, η ομάδα του δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τα λάθη της. Στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 17-15. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε καλύτερα για τον ΠΑΟΚ, με τον Φρίντρικσον να σκοράρει ένα τρίποντο και να φέρνει την ομάδα σε προβάδισμα με 17-18. Ωστόσο, η Μπενφίκα ανέβασε την απόδοσή της και πήρε το προβάδισμα με 29-25 και 34-28. Ο ΠΑΟΚ μειώνει τη διαφορά πριν το ημίχρονο σε 40-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπενφίκα επικρατεί με 69-60, εκμεταλλευόμενη την αδύναμη άμυνα του ΠΑΟΚ. Παρά τις προσπάθειες των Φρίντρικσον και ΜακΝις, οι επιθέσεις των γηπεδούχων διατηρούν μεγάλη διαφορά. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πίσω με 68-60. Η Μπενφίκα επιβεβαιώνει το προβάδισμά της στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο τελικό 94-72.

Δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 69-60, 94-72

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική του αγώνα εδώ.