Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Μαρούσι με τον Πόρτερ να είναι κορυφαίος και προκρίθηκε στα Playoffs!

Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε τη θέση του στα Playoffs της Stoiximan Basket League κερδίζοντας το Μαρούσι, με τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ να έχει ηγετικό ρόλο στη νίκη της ομάδας. Ο ΠΑΟΚ τώρα ετοιμάζεται για τον επόμενο αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΩΡ.

Σε ένα αποφασιστικό παιχνίδι στα Playouts, ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε εξαιρετική απόδοση στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε με σκορ 77-62 επί του αντιπάλου του, εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Ο Πόρτερ ήταν το MVP του αγώνα με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι ΜακΝίς και Μίχαλακ. Από την πλευρά του Μαρούσι, ο Ραντούλιτσα ξεχώρισε με 18 πόντους.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη από την αρχή, με τον Πόρτερ να κάνει τη διαφορά από την αρχή. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 40-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα, ωστόσο το Μαρούσι προσπάθησε να ανταποκριθεί. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο, δεχόμενοι μόλις 11 πόντους και κατακτώντας τη νίκη με σκορ 77-62.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η ΑΕΚ Betsson BC γνώρισε ήττα με 81-79 απέναντι στην Καρδίτσα, ενώ το Λαύριο επικράτησε με 104-66 του Απόλλωνα στην Πάτρα.