Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Λαύριο στην παράταση με δυσκολία και ανέστησε μετά από σειρά ήττες!

Ο ΠΑΟΚ επιβίωσε σε ένα θρίλερ αγώνα και κέρδισε το Λαύριο με 66-65 στην παράταση στη Stoiximan Basket League. Με αυτή τη νίκη, ανέβηκε στην 6η θέση του πίνακα κατάταξης, ξεπερνώντας την ΑΕΚ Betsson, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Παρόλο που είχε διψήφια διαφορά στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ άφησε το Λαύριο να επιστρέψει στο παιχνίδι. Τελικά, με τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα, Σαβιέ Καστανιέδα, να κάνει βήματα στην τελευταία επίθεση της παράτασης, το Λαύριο δεν κατάφερε να κερδίσει.

Για τον ΠΑΟΚ, η κορυφαία απόδοση ήταν από τον Τζάστιν Άλστον με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ οι Άντριου Χάρισον, Λαουρίνας Μπελιάουσκας και Τζαμούνι ΜακΝίς συνεισέφεραν στη νίκη. Από την πλευρά του Λαυρίου, ο Καστανιέδα ξεχώρισε με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο αγώνας παρουσίασε έντονη ανατροπή. Το σκορ παρέμεινε χαμηλό στα πρώτα λεπτά, αλλά στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τις επιδόσεις του. Ωστόσο, το Λαύριο επέστρεψε δυναμικά, με κομβικές στιγμές και αντίδραση, οδηγώντας τελικά το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Οι δύο ομάδες δεν παρέδωσαν και προσέφεραν έναν αγώνα γεμάτο σασπένς. Τελικά, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την πίεση και πήρε τη σημαντική νίκη.

Αναλυτικά στατιστικά του ματς μπορείτε να τα βρείτε εδώ.