Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντυπωσιακά του Ολυμπιακού και ανέβασε το σκορ σε Game 5!

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε τον Ολυμπιακό με σκορ 60-50 στον τέταρτο τελικό των playoffs του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, στέλνοντας τον τίτλο σε πέμπτο παιχνίδι. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ηγήθηκε της ομάδας από την αρχή μέχρι το τέλος, οδηγώντας τους δίκαια στη νίκη. Κορυφαίες εμφανίσεις από την Τσβίτκοβιτς με 20 πόντους και την Αλέιν με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την πλευρά του Ολυμπιακού, ξεχώρισε η Νικολοπούλου με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Έτσι, η απόφαση για τον τίτλο θα ληφθεί στο Game 5 την Κυριακή 28 Απριλίου στις 15:00 στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός αντιδρά στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις Σωτηρίου και Σταμολάμπρου να προηγούνται στο σκορ (14-10). Η Κολλάτου διατηρεί το παιχνίδι κοντά (16-15), ενώ οι γηπεδούχες επικρατούν στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου (24-17). Το τρίποντο της Τσβίτκοβιτς ανεβάζει το σκορ σε +10 για το ημίχρονο (27-17).

Ο Παναθηναϊκός υπερέχει σαφώς στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας σε +12 (34-26) και ολοκληρώνοντας την περίοδο με διψήφια διαφορά (43-33). Η ομάδα δεν δίνει ελπίδες στον Ολυμπιακό, καθώς καταλήγει μπροστά με 52-39 στο μισό της τέταρτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός διατηρεί το προβάδισμά του μέχρι το τέλος και με σκορ 60-50 παίρνει τη νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2 και στέλνοντας τον τίτλο στο Game 5.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50.