Ο Ολυμπιακός κερδίζει με σαφήνεια τον Περιστέρι bwin και προκρίνεται στους τελικούς!

Ο Περιστέρι bwin αποκλείστηκε με σαφή ανωτερότητα από τον Ολυμπιακό, που προκρίθηκε στους τελικούς της Stoiximan Basket League! Μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος όπου οι “ερυθρόλευκοι” οδηγούσαν με +23 στο ημίχρονο, το Περιστέρι μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακή ανατροπή και με άριστη άμυνα επικράτησε 84-71 για το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ και την πρόκριση του.

Κορυφαίοι παίκτες

Οι κορυφαίοι παίκτες για τους νικητές ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με double-double 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, και ο Κώστας Παπανικολάου με 11 πόντους, 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Από την πλευρά του Περιστερίου, ξεχώρισε ο Ράγκλαντ με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η αναμέτρηση

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το Περιστέρι bwin να αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, με τους “ερυθρόλευκους” να κυριαρχούν από την αρχή. Με εντυπωσιακό 14-0 σερί στα πρώτα 2,5 λεπτά, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +22 (35-13). Το Περιστέρι μείωσε στο ημίχρονο, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε στο δεύτερο μέρος κερδίζοντας με 84-71.

Σημαντικά στιγμιότυπα

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά του και δεν απειλήθηκε ποτέ κατά τη διάρκεια του αγώνα. Κατέκτησε άνετα τη νίκη με 84-71, προκρινόμενος έτσι στους τελικούς των playoffs της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 13-35, 44-49, 60-73, 71-84.