Ο Ολυμπιακός κατακτά το τρίτο σερί πρωτάθλημα με εντυπωσιακή νίκη επί του Παναθηναϊκού!

Στον τελευταίο αγώνα, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με εντυπωσιακό τρόπο, κατακτώντας τον τίτλο στην Α1 μπάσκετ Γυναικών για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Με μια άμυνα που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως «σεμιναριακή», οι παίκτριες του Ολυμπιακού ηγήθηκαν από την αρχή του αγώνα, κερδίζοντας με 61-45 τον Παναθηναϊκό και κατακτώντας τον τίτλο για όγδοη φορά στην ιστορία τους, τρίτη συνεχόμενη!

Σε ένα ματς όπου η απόδοση της ομάδας του Θάνου Νίκλα υπερτερούσε, η πρώτη σκόρερ ήταν η Γουίλιαμς με 16 πόντους και 4 κλεψίματα, ενώ σημαντική συμβολή είχαν επίσης η Καρλάφτη και η Τόμπιν.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε δυσκολίες, με υψηλό ποσοστό αστοχιών στα σουτ και πολλά λάθη, παρόλη την προσπάθεια της Αλέιν με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το σενάριο του αγώνα:

Ο αγώνας ξεκίνησε νευρικά με πολλά λάθη, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού επέβαλε τον ρυθμό της. Μετά από ένα σερί 8-0, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά και συνέχισαν τον έλεγχο.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αφιερωμένη στην άμυνα της ομάδας του Ολυμπιακού, με τον τραυματισμό της Νικολοπούλου να αποτελεί μια ανάμνηση. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι με σκορ 27-14 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε στα +16 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος διατήρησε το προβάδισμά του και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, κατακτώντας τον τίτλο με σκορ 61-45.

Συνοπτικά: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45.