Ο Ολυμπιακός εξασφαλίζει τη θέση του στον μεγάλο τελικό! Πάλι γκολ από τον Ελ Καμπί (βίντεο)

Το ντέρμπι μεταξύ των ομάδων αναμένεται εντυπωσιακό για το κύπελλο! Με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός σημείωσε 30 πόντους έναντι 19 του Προμηθέα, έστωσε διψήφια διαφορά εναντίον του αντιπάλου του Προμηθέα, κερδίζοντας με 91-77 και εξασφάλισε μια θέση στον τελικό του Final 8 του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό AKTOR (18/2, 19:00).

Εξελίξεις του αγώνα

Ο Ολυμπιακός τοποθετήθηκε στο γήπεδο με τους Φαλ, Πίτερς, Μπραζντέικις, Κάναν και Γουόκαπ, ενώ ο Προμηθέας με τους Ετσενίκε, Τζόουνς, Ρέινολντς, Χέιλ και Κάουαν. Μετά από μια ενεργητική επίθεση και με τους Γουόκαπ και Μπραζντέικις να οδηγούν την ομάδα του σε προβάδισμα +7 (9-2) μέσα στα πρώτα τρία λεπτά. Ακολούθησε μια ανάκαμψη από την ομάδα του Προμηθέα με τους Χέιλ και Κάουαν να πλησιάζουν στο σκορ (11-10) στο 5’. Τελικά, οι Πειραιώτες αντέδρασαν έμπρακτα μέσω της άμυνας τους και με τον Φαλ στο ρακέτα και με σερί 8-0, προηγήθηκαν πρώτα με +9 (19-10), και με τον Κάναν να αυξάνει τη διαφορά σε +10 (23-13), στο 9’. Τα υπόλοιπα λεπτά κυλίστηκαν χωρίς αποτέλεσμα, ενώ με τα βολές του Κάουαν, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 23-15.

Ο Προμηθέας άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο δυναμικά φτάνοντας το σκορ σε 25-23, εντούτοις ο Πετρούσεφ του Ολυμπιακού ανέλαβε την κατάσταση φτάνοντας το Σκορ στο +5 (28-23), στο 13’. Ο Προμηθέας πίεσε ακόμη περισσότερο και με τον Ρέινολντς να βασίζεται στα τρίποντα ισοφάρισε στο 29-30, στο 15’. Ο Ολυμπιακός ανταποκρίθηκε με τον Πετρούσεφ που έκανε το +3 (34-31), αλλά η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να ανατρέψει το σκορ προς όφελος της στο 35-36, στο 19’. Όμως, στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Ολυμπιακού προστατεύοντας τον καλάθι τους και με τους Λαρεντζάκη και Πετρούσεφ έκλεισαν το πρώτο μέρος με σερί 5-0 κερδίζοντας με 4 πόντους διαφορά (40-36).

Ο Προμηθέας κατάφερε να επανέλθει στο σκορ (42-42) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στο τελικό σκορ με +13 (58-45), στο 25’ μέσω της καλής άμυνας και των γρήγορων αντεπιθέσεων με τον «καυτό» Κάναν. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον έλεγχο του παιχνδιού και με τον Πίτερς να συμμετέχει στην επίθεση, η απόσταση αυξάνθηκε στους +18 (68-50), στο 28’. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, το σκορ έκλεισε στο 70-55.

Το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πιο χαλαρό και γρήγορο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το σκορ σταθερά (83-66), έως το 34’. Στη συνέχεια, οι επιθέσεις των «ερυθρόλευκων» έγιναν λιγότερο αποτελεσματικές, με τους παίκτες της Πάτρας να μειώνουν στο τέλος στο 85-75, στο 38’. Κατά τα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα διαχείριστηκαν το παιχνίδι με την ανάγκη και κατέληξαν να κερδίσουν το παιχνίδι με συνολικό σκορ 91-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77