Ο Κουζμίνσκας χάρισε τη νίκη στην AEK Betsson BC κόντρα στο Μαρούσι!

Η ΑΕΚ Betsson BC πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη εντός έδρας κόντρα στο Μαρούσι με σκορ 91-89, χάρη στο buzzer beater δίποντο του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας στην εκπνοή του αγώνα.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Μαρούσι, Αχμέντ Χιλ, ξεχώρισε με 40 πόντους, ενώ ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν ο πρώτος σκόρερ για την AEK με 19 πόντους. Το ματς ήταν γεμάτο θέαμα και αγωνία μέχρι το τέλος, με τον Κουζμίνσκας να κάνει τη διαφορά με το κρίσιμο δίποντο στην τελευταία στιγμή.

Το ματς:

Αρχικά, το Μαρούσι προηγήθηκε με 6-4, αλλά η AEK ανέβασε την απόδοσή της και προηγήθηκε με 21-14. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 49-45 υπέρ της AEK. Η ανταγωνιστική φύση της αναμέτρησης διατηρήθηκε στο δεύτερο μέρος, με το Μαρούσι να αναμείνεται έντονα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 65-67 υπέρ του Μαρούσι. Η τελευταία περίοδος ήταν ακόμα πιο αμφίρροπη, με την AEK να παίρνει τη νίκη με σκορ 91-89 χάρη στον Κουζμίνσκας.

Τονιστικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν επίσης οι παίκτες ΜακΡέι, Τίλμαν και Ραντλ για την AEK και οι Τζουίστον και Μπρίσκοου για το Μαρούσι.

Οι δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 24-22, 49-45, 65-67, 91-89.

Για περισσότερες στατιστικές, μπορείτε να δείτε εδώ.