Ο Άρης προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου μετά από 14 χρόνια!

Μετά από 14 χρόνια, ο Άρης θα αγωνιστεί ξανά για το τρόπαιο του Κυπέλλου!

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έμεινε 0-0 με τον Παναιτωλικό στο «Κλ. Βικελίδης» και πήρε την πρόκριση με το 1-0 στο Αγρίνιο.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν, με τους Θεσσαλονικείς να προκηρύσσουν τον τελικό με τον Παναθηναϊκό στις 18 Μαΐου.

Στη σκέψη του προπονητή

Ο Άκης Μάντζιος συνέθεσε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Κουέστα στο τέρμα και τους Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς και Φεράρι στην άμυνα. Βέλεθ-Νταρίντα στον άξονα, με τους Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία και Σαμόρα να υποστηρίζουν τον Μορόν.

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε την ομάδα του με τον σχηματισμό 3-5-2, με τον Τσάβες στην εστία και τους Μλάντεν, Μπρ. Ντουάρτε και Ταμπίτζε στα στόπερ. Μαυρίας και Τορεχόν στα άκρα, με τους Χατζηθεοδωρίδη, Πέρες και Φρ. Ντουάρτε σε κεντρικό ρόλο. Στην επίθεση, οι Καρέλης και Σενγκέλια.

Το παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή και προσπάθησαν για ένα γρήγορο γκολ, με το σουτ του Σουλεϊμάνοφ στο 8ο λεπτό να πιάνει άουτ.

Οι Αγρινιώτες βελτίωσαν την απόδοσή τους σταδιακά και δημιούργησαν ευκαιρίες, με τον Μαυρία να προσπαθεί στο 20’, χωρίς όμως να βρει τον Καρέλη.

Ο ρυθμός μειώθηκε, με τον Σαμόρα να σουτάρει άουτ στο 32’, πριν ο Τσάβες να κάνει μια μεγάλη απόκρουση σε σουτ του ίδιου παίκτη από κοντά έξι λεπτά αργότερα.

Στο 45’, ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού σταμάτησε το μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνοφ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να είναι πιο επικίνδυνοι στο δεύτερο μέρος, με λίγες ευκαιρίες από τα δεξιά.

Το σουτ του Χουάνπι στο 71’ πέρασε άουτ, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό στο 86’, όταν ο Μπρ. Ντουάρτε κεφαλιάρει μετά από κόρνερ, αλλά την στέλνει άουτ.

Ο Τσάβες αποτρέπει το γκολ του Νταρίντα στις καθυστερήσεις και εκείνο είναι το τέλος, με τους γηπεδούχους να χαίρονται για την πρόκριση στον τελικό, μετά από μια ισοπαλία που κέρδισαν αρκετά εύκολα.

MVP: Ο Λούκας Τσάβες ξεχώρισε σε ένα ματς με λίγες φάσεις, επιτρέποντας στον Παναιτωλικό να παραμείνει μέχρι το τέλος και να φύγει ανέπαφος από τη Θεσσαλονίκη, ακόμη κι αν έχασε την πρόκριση.

Η… διαιτησία: Η διαιτησία του Παπαπέτρου πέρασε σχεδόν απαρατήρητη, με πολλές κάρτες στο ματς.

Οι ενδεκάδες

Άρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι (90’ Ζουλ), Βέλεθ (90’ Ρόουζ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία (60’ Φετφατζίδης), Σαμόρα (79’ Σαβέριο), Μορόν (79’ Ανσαριφάρντ)

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Παναγίδης, Αγοραστός, Μοντόγια

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν (80’ Λομόνακο), Μπρ. Ντουάρτε, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες (80’ Τσιγγάρας), Φρ. Ντουάρτε (61’ Χουάνπι), Καρέλης (61’ Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (72’ Ντίας)

Στον πάγκο: Καπίνο, Οικονόμου, Κοντούρης, Νικολάου

Διαιτητής: Παπαπέτρου

Βοηθοί: Απτόσογλου, Πετρόπουλος

4ος: Γκάμαρης

VAR: Ευαγγέλου, Κόλλιας