Ο Άρης πλήρωσε για τον εφιάλτη του πρώτου δεκαλέπτου και αναχώρησε με άδεια χέρια από τη Γαλλία

Ο Άρης επιστρέφει από τη Γαλλία μετά από μια μεγάλη μάχη απέναντι στην Μπουργκ, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει, υποστηρίζοντας μια ήττα με σκορ 70-65 στην 7η αγωνιστική του EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο εφιάλτικο πρώτο δεκάλεπτο και παρά την επιστροφή τους στο ματς, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, υποστηρίζοντας την τέταρτη ήττα τους στο EuroCup. Οι πιο αποτελεσματικοί παίκτες για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν οι Τολιόπουλος και Μπάνκστον με 15 πόντους, ενώ από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Ρισασέρ με 16 πόντους.

Το ματς:

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι με δυσκολία, με μεγάλη διαφορά στο σκορ λόγω αστοχίας και λαθών. Το πρώτο καλάθι για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 5ο λεπτό, ενώ η Μπουργκ προηγήθηκε με σημαντική διαφορά, φτάνοντας τα +19 στο 23-4. Ο Άρης μείωσε τη διαφορά στους 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-8). Στη συνέχεια, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βελτίωσε την άμυνά της και μετά από ένα σερί επιθετικών ενεργειών, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 3 πόντους διαφορά (37-34). Μετά από μια ακόμα ανταλλαγή των πόντων, ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά απόψε (37-39). Οι Γάλλοι αντέδρασαν και πήραν ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (53-49). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, η Μπουργκ μάζεψε διψήφια διαφορά (67-56) και το τελικό σκορ ήταν 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65.