Ο Άρης κερδίζει το Περιστέρι bwin με 82-75 για το πρώτο Top 6 νίκη

Με ενισχυμένη επίθεση και μεγαλύτερο δυναμικό στο δεύτερο μέρος, ο Άρης επικράτησε με 82-75 εναντίον του Περιστερίου bwin, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στο Top 6 της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη φάνηκε κουρασμένη από το ματς με τη Βόννη, ενώ είχαν στο μυαλό τους τον τρίτο προημιτελικό του BCL στη Γερμανία (16/4).

Ο Μπλούμπεργκς ήταν εξαιρετικός για τον Άρη με 16 πόντους, ενώ ο Σανόγκο πρόσθεσε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την πλευρά του Περιστερίου bwin, ξεχώρισαν οι Μήτρου-Λονγκ και Ντάνγκουμπιτς με 12 πόντους ο καθένας.

Το παιχνίδι:
Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 4-13, φτάνοντας στο +11 (6-17), στο 5′. Το Περιστέρι bwin αντέδρασε και κλείδωσε το πρώτο δεκάλεπτο με +13 (14-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης ισοφάρισε στο 29-29 με πολυφωνία στην επίθεση, ενώ το Περιστέρι bwin πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 40-37. Η μάχη συνεχίστηκε, αλλά ο Άρης παρέμεινε στο προβάδισμα.

Τελικά, ο Άρης κέρδισε με 82-75, με ανταγωνισμό, αμυντικές ενέργειες και απρόσμενες ανατροπές καθορίζοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82