Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε του Λαυρίου με 71-60 στο ντεμπούτο του Χριστόπουλου

Το Απόλλων Πάτρας πέτυχε μια σπουδαία νίκη μετά απο δύο μήνες στο πρώτο παιχνίδι της Basket League, κερδίζοντας το Λαύριο με σκορ 71-60, στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και προηγήθηκαν 14-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά σταδιακά μεγάλωσε φτάνοντας σε διψήφιο νούμερο στο 14’ (22-10) και κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με σκορ 34-23. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επανέλθουν στο παιχνίδι, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και 21 πόντους πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Παρά τις προσπάθειές τους, το Λαύριο δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι 71-60. Οι πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων, Βον και Καστανέντα, μέτρησαν από 13 πόντους έκαστος. Στατιστικά του αγώνα. Τα δεκάλεπτα: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60