Νίκη του Κολοσσού επί του Αμαρουσίου και αναμονή για το Καρδίτσα-ΠΑΟΚ για την τελική θέση

Ο Κολοσσός επιβλήθηκε του Αμαρουσίου στη Ρόδο και τώρα περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Καρδίτσα-ΠΑΟΚ, προκειμένου να διαμορφωθεί η τελική θέση του στην τρέχουσα σεζόν της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κολοσσού επιβλήθηκε με 89-85 στο παιχνίδι απέναντι στο Αμαρούσι, καθώς το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μαρούσι κατάφερε να πλησιάσει στο τέλος. Ένα σημαντικό τρίποντο από τον Μπίλλη στο τέλος αποδείχτηκε καθοριστικό για τη νίκη της ομάδας του Κολοσσού.

Με τη νίκη αυτή, ο Κολοσσός ανέβηκε στο 9-13 και ελπίζει σε αποτέλεσμα υπέρ του ΠΑΟΚ στον αγώνα με την Καρδίτσα, ώστε να τερματίσει έκτος. Σε περίπτωση νίκης των Θεσσαλονικέων, η ΑΕΚ Betsson θα βρεθεί στην έκτη θέση λόγω του τριπλού ισοπαλίας. Αντίθετα, η ομάδα του Μαρούσι βρίσκεται πλέον στο 7-15, στην 10η θέση.

Οι κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Γκάουντλοκ (21π), Σίτου (19π, 9ριμπ) και Πόλεϊ (12π) για τον Κολοσσό, ενώ από την πλευρά του Μαρούσι ξεχώρισαν οι Μπρίσκο και Νικολαΐδης, κάθε ένας με 18 πόντους.

Τα γεγονότα του αγώνα

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυναμικά το ματς, παίρνοντας προβάδισμα 7-0 με τρίποντο του Πόλεϊ, ενώ το Μαρούσι δυσκολευόταν να σκοράρει. Μετά από συνεχή σερί των Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς, ο Κολοσσός διατήρησε το προβάδισμα του και στο πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας το 23-7.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 51-43 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Κολοσσός ανταπάντησε με σερί 8-0, αυξάνοντας τη διαφορά σε +16. Καθοριστικά τρίποντα από τον Γκάουντλοκ και σερί πόντων από τον Ραντούλιτσα έφεραν τον Κολοσσό στο 68-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το Μαρούσι προσπάθησε να αντιτάξει αντίσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ να κλείνει τελικά στο 89-85, υπέρ του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85