Νίκη της ΑΕΚ Betsson BC εναντίον Καρδίτσας και εμφάνιση με σφυγμό για το ντεμπούτο του Ζούρου!

Η ΑΕΚ Betsson BC είχε μια επιτυχημένη εμφάνιση στον αγώνα με την καρδίτσα, επικρατώντας εύκολα με το σκορ 95-86 για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στον αγώνα, η ΑΕΚ εμφάνισε αντίδραση μετά από μια σειρά ηττών και ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-9. Κορυφαίοι σκόρερ ήταν οι Τζάστιν Τίλμαν και Γιάννης Κουζέλογλου με 20 πόντους, ενώ οι ΜακΡέι(13π., 6ρ.) και Νάιτ (14π., 5ρ., 3ασ.) παρέδωσαν καίριες συμβολές.

Αντίθετα, η ομάδα της Καρδίτσας έπεσε στο 5-11, με τους Δίπλαρο (15π.) και Γουάιτ (14π.) να ξεχωρίζουν.

Το ματς:

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-4 στο 4′, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, το τρίποντο του Μπράντον Νάιτ έκανε το σκορ 12-4. Η Καρδίτσα αρχικά μείωσε σε 18-14 στο 7’, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (26-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ συνέχισε τις υψηλές επιδόσεις της, φτάνοντας στο +17 (19-36) στο 13′. Η Καρδίτσα όμως άρχισε να βρίσκει ρυθμό και μειώνοντας τη διαφορά στο 47-52 κατά τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Καρδίτσα κατέβασε τη διαφορά σε 51-54, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε φτάνοντας στο +9 (51-60). Στο τελευταίο τρίλεπτο, η ΑΕΚ πραγματοποίησε ένα σερί 11-2 κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 75-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμά της και κέρδισε τελικά με 95-86.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 47-52, 62-75, 86-95 Δείτε εδώ τη στατιστική του αγώνα.