Μίλαν – Σασουόλο 1-0: Καλή Πρωτοχρονιά με Πούλισικ (vid)

Το γκολ του Πούλισικ ήταν αρκετό στη Μίλαν για να νικήσει με 1-0 τη Σασουόλο και να κλείσει με τρίποντο το 2023.

Στις τελευταίες έξι επισκέψεις της στο Μιλάνο για να αντιμετωπίσει είτε τους Ροσονέρι είτε την Ιντερ οι Νεροβέρντι είχαν πέντε νίκες, οπότε ένιωθαν άνετα στον χώρο… Και φάνηκε και στο πρώτο ημίχρονο, υπό την έννοια πως αυτό έληξε 0-0, με τους γηπεδούχους να έχουν δύο γκολ που δεν μέτρησαν για οφσάιντ του Λεάο. Ένα δικό του στο 31′, ένα του Μπενασέρ στα πρώτα λεπτά, στο 7′. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, μόνο ένα σουτ του Μπεράρντι στο 33′ που έβγαλε ο Μενιάν.

Λίγα πράγματα, γενικά, στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο και συγκεκριμένα στο 59′ ήρθε το γκολ: Κάθετη του Μπενασέρ, η μπάλα έφτασε στον Πούλισικ και αυτός την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Σχεδόν ένα 20λεπτο μετά, στο 78′, ο Φλορέντσι πήγε να καθαρίσει το ματς με σουτ εκτός περιοχής αλλά αστόχησε για ελάχιστα, με το σκορ να μένει ως το τέλος. Επιστροφή στις νίκες, επομένως, για τη Μίλαν που πήγε στους 36 βαθμούς, στο -9 από την κορυφή μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρώτου γύρου, με τον Στέφανο Πιόλι να κάνει ήρεμη Πρωτοχρονιά.

Γκολ: 59′ Πούλισικ

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Κίερ (82′ Σίμιτς), Ερναντέζ, Φλορέντσι, Μπενασέρ (63′ Αντλί), Ράιντερς, Πούλισικ, Λόφτους-Τσικ (74′ Ζερόλι), Λεάο (81′ Τσουκουέζε), Ζιρού (63′ Γιόβιτς).

Σασουόλο: Κονσίλι, Τόλιαν, Ερλιτς (46′ Ρουάν), Φεράρι, Πάντερσεν, Τόρστβελντ, Ενρίκε, Μπεράρντι (70′ Καστιγιέχο), Μπαϊράμι (65′ Βολπάτο), Λοριαντέ, Πιναμόντι.