Μίλαν – Νιούκασλ 0-0: Καλύτερη, αλλά χωρίς νίκη

Η Μίλαν αντιμετώπισε τη Νιούκασλ στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League και τελικά έμεινε στο 0-0, παρά τις ευκαιρίες που είχε να σκοράρει.

Μετά την εξαιρετική εμφάνισή της κόντρα στην Ίντερ το προηγούμενο Σάββατο, που διαμόρφωσε ένα εντυπωσιακό 5-0 στο ντέρμπι, ο ΑC Μίλαν έμπαινε στο ματς με τη Νιούκασλ με μεγάλη επιθυμία για νίκη και επαναφορά της αρμονίας. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πίεσε από την αρχή και δημιούργησε πέντε ευκαιρίες μέσα στα πρώτα 20 λεπτά. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Νιούκασλ έδειξε άψογη απόκρουση απέναντι σε Πομπέγκα (2), Τσουκουέζε, Ζιρού και Ερναντέζ. Έτσι, το σκορ παρέμενε 0-0. Στο 34ο λεπτό, ο Λεάο είχε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά αποφάσισε να προσπαθήσει με ένα αποκρουστικό τακουνάκι, καταλήγοντας να καταστρέψει τη φάση.

Όμως, οι Μιλανέζοι ήταν καλύτεροι και στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να βρουν τον τρόπο να σκοράρουν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο 74ο λεπτό, η κεφαλιά του Λεάο μετά από σέντρα του Φλορέντσι κατέληξε άουτ. Μετά από λίγα λεπτά, στο 81ο λεπτό, ο τερματοφύλακας Μενιάν αναγκάστηκε να αποχωρήσει λόγω τραυματισμού. Έκτοτε, ο Σπορτιέλο ανέλαβε τα καθήκοντα του. Στο τέλος του αγώνα, ο Σπορτιέλο κράτησε το 0-0 με μία καταπληκτική απόκρουση στη μοναδική φάση της Νιούκασλ.

Μίλαν: Μενιάν (81′ Σπορτιέλο), Καλάμπρια (46′ Φλορέντσι), Τομόρι, Τιαό, Ερναντέζ, Λόφτους-Τσικ (72′ Μούσα), Κρούνιτς, Πομπέγκα (61′ Ράιντερς), Τσουκουέζε (61′ Πούλισικ), Λεάο, Ζιρού.

Νιούκασλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Τονάλι (72′ Άντερσον), Μέρφι (63′ Γουίλσον), Ίσακ (91′ Μπαρνς), Γκόρντον (63′ Αλμιρόν).