Μίλαν – Γιουβέντους 0-1: Κυρία με τον Λοκατέλι (βίντεο)

Η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 επί της Μίλαν στο Σαν Σίρο, με γκολ του πρώην παίκτη των Ροσονέρι, Μανουέλ Λοκατέλι. Με αυτήν τη νίκη, η Γιουβέντους πλησίασε στους δύο βαθμούς από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Από την έναρξη του αγώνα, ήταν φανερό ότι η Μίλαν θα προσπαθούσε να κυνηγήσει τη νίκη, ενώ η Γιουβέντους θα επέμβαλλε τον έλεγχο στην άμυνα και θα ψάχνονταν για αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 6ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Ράιντερς που πέρασε έξω από τα δοκάρια, ενώ στο 14ο λεπτό, ο Ζιρού απείλησε έπειτα από το γύρισμα του Λεάο, αλλά ο Σέζνι απέκρουσε σωστά. Γενικά, στο πρώτο ημίχρονο, οι Μιλανέζοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στο 40ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Τιαό που έκανε φάουλ στον Κιν όταν αυτός έβγαινε σε θέση για γκολ.

Ο Πιόλι πήρε αμέσως την απόφαση να αντικαταστήσει τον Πούλισικ με τον Καλούλου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και οι περισσότεροι περίμεναν να δουν αν η Γιουβέντους θα αυξήσει την πίεση στην επίθεση και θα παίξει για τη νίκη, έχοντας έναν παίκτη περισσότερο. Η Γιούβε, παρά ταύτα, δεν ήταν εντυπωσιακά βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο μέρος, αλλά κατάφερε να πάρει προβάδισμα.

Στο 63ο λεπτό, ο Λοκατέλι προσπάθησε με ένα μακρινό σουτ και η μπάλα, αφού ακούμπησε και σε έναν αντίπαλο, κατέληξε στα δίχτυα του Μιράντε για το 0-1. Από εκεί και πέρα, η Γιούβε βρέθηκε μπροστά στο σκορ και δυσκολεύτηκε πολύ τη Μίλαν, η οποία προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά δυσκολευόταν. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν ακόμα να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ στο τέλος του αγώνα, αλλά ο Μιράντε απέκρουσε το σουτ του Καμπιάζο και απέτρεψε την επαναφορά του Βλάχοβιτς. Όπως και να έχει, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη και ανέβηκε στις 20 βαθμούς, με την Μίλαν να μένει στους 21 και την Ιντερ πρωτοπόρο με 22 βαθμούς.

Γκολ: 63′ Λοκατέλι

Κόκκινη κάρτα: Τιαό

Μίλαν: Μιράντε, Καλάμπρια (79′ Κίερ), Τιαό, Τομόρι, Φλορέντσι, Μούσα, Αντλί (60′ Κρούνιτς), Ράιντερς (79′ Ρομέρο), Πούλισικ (43′ Καλούλου), Λεάο, Ζιρού (60′ Γιόβιτς)

Γιουβέντους: Σέζνι, Γκάτι (79′ Χάουσεν), Μπρέμερ, Ρουγκάνι, Γουεά (84′ Μιρέτι), ΜακΚένι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (56′ Καμπιάζο), Κιν (56′ Βλάχοβιτς), Μίλικ (78′ Κιέζα).