Μια βραδιά που θα μείνει αξέχαστη: Η Άρσεναλ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League, με τον Ράγια ως ήρωα! (βίντεο)

Από την αρχή γνωρίζαμε τις προϋποθέσεις του αγώνα. Η Άρσεναλ είχε την πίεση πάνω της. Αν και είχε εξαιρετική φόρμα, με οκτώ συνεχόμενες νίκες στην Premier League, βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας, η ήττα στον προηγούμενο αγώνα με την Πόρτο θα την είχε βάλει σε σκέψεις. Έτσι, επρόκειτο να αναλάβει τον έλεγχο του παιχνιδιού στο «Έμιρεϊτς» για να πάρει προβάδισμα.

Αυτό απαιτούνταν ιδιαίτερα σε ένα τέτοιο βράδυ, όπου οι “κανονιέρηδες” επιδίωκαν την πρώτη πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Champions League μετά από 14 χρόνια. Το αρχικό σχέδιο όμως δεν εκτελέστηκε όπως προβλεπόταν.

Η Πόρτο απέδειξε πως έμεινε αδιάφορη για το ρυθμό, αποφεύγοντας το ρίσκο και παίζοντας με ατού. Η κορυφαία στιγμή του αγώνα καταγράφτηκε στο 22ο λεπτό, με τον Ράγια να αντιδρά εντυπωσιακά, προειδοποιώντας την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα.

Η Άρσεναλ παρουσιάστηκε μπλοκαρισμένη και χρειάστηκε μία στιγμή έμπνευσης πριν το ημίχρονο. Η απόκρουση αυτή ήρθε στο 41ο λεπτό από τον αρχηγό της. Ο Μαρτίν Έντεγκααρντ έστειλε μια κάθετη πάσα και ο Λεάντρο Τροσάρ πέτυχε το γκολ, ισοφαρίζοντας το σκορ και γίνοντας ο τρίτος παίκτης που σκοράρει τρία γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια στο Βόρειο Λονδίνο σε αυτήν την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι “δράκοι” ήθελαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Άρσεναλ εμφανίστηκε πιο προετοιμασμένη. Κατέληξε εξαιρετική τα πρώτα 25 λεπτά, με τους Λονδρέζους να επιβάλλουν τις κινήσεις τους, να απειλούν με τον Σάκα και τον Ράις, με το γκολ τους στο 68ο λεπτό από τον αρχηγό τους. Αν και ακυρώθηκε λόγω φάουλ του Χάβερτς, η Άρσεναλ παρέμεινε προσηνή.

Η αντίδραση του Μικέλ Αρτέτα και της Άρσεναλ υπήρξε έντονη μετά την ακύρωση. Επικίνδυνη ήταν πλέον η κατάσταση καθώς η άμυνα τους είχε προβλήματα συγκέντρωσης. Ο Εβανίλσον απείλησε για δεύτερη φορά τον Ράγια, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ.

Έκτοτε, η Άρσεναλ πήρε τον έλεγχο και ο Μικέλ Αρτέτα πραγματοποίησε επιθετικές κινήσεις, με το ρίχνει-σηκώνει να ακολουθήσει με την είσοδο του Γκαμπριέλ Ζεσούς στο παιχνίδι. Ωστόσο, ο Βραζιλιάνος νικήθηκε από τον Κόστα στο 82ο λεπτό, μετά από λανθασμένη κίνηση του Ζεσούς. Η παράταση δεν άλλαξε το σκορ και το παιχνίδι κατέληξε στα πέναλτι!

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης δεν είχε σημαντικές φάσεις, με ελάχιστες ευκαιρίες και το 1-0 να παραμένει ανέπαφο. Η Άρσεναλ προκρίθηκε στα πέναλτι, με τον Νταβίντ Ράγια να αποκρούει κρίσιμες εκτελέσεις!