Δύσκολες νίκες για Σπόρτινγκ και Πόρτο

Ο Σπόρτινγκ και ο Πόρτο συνεχίζουν την πορεία τους στην Primeira Liga με δύσκολες νίκες. Οι “λιοντάρια” νίκησαν την Αρούκα με σκορ 2-1, ενώ οι “δράκοι” κέρδισαν την Πορτιμονένσε με 1-0. Στη βαθμολογία, ο Σπόρτινγκ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 22 βαθμούς, ακολουθούμενος από τη Μπενφίκα με 21 και τον Πόρτο με 19.

Το παιχνίδι της ομάδας του Ζοσέ Αμορίμ ήταν δύσκολο, καθώς έπαιζε με δέκα παίκτες από το πρώτο μέρος. Παρόλα αυτά, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 31ο λεπτό με γκολ του Γιοκέρες. Ωστόσο, η Αρούκα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52ο λεπτό με γκολ του Μουχίκα. Οι γηπεδούχοι όμως πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 68ο λεπτό με γκολ του Μορίτα και διατήρησαν την προσπάθεια για τη νίκη με 10 παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια έπαιξαν και αυτοί με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φερνάντες με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Πόρτο κατάφερε να νικήσει την Πορτιμονένσε με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Εβανίλσον. Παρόλο που είχε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει το προβάδισμα, δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά. Στο τέλος του παιχνιδιού, ο Κάρμο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά αυτό δεν απείλησε την Πόρτο. Προσφάτως, ο Τόνι Μαρτίνεθ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, καθώς ήταν εκτός παιχνιδιού.