Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος αποτελεί τον ήρωα του Ολυμπιακού, καθώς έστειλε την ομάδα στα playoffs του Europa League.

Ο Ολυμπιακός, που δυσκολεύτηκε πολύ στον αγώνα αυτό, προκρίθηκε χάρη στην αποβολή του Painsil στο 65′, και στο γκολ που σημείωσε ο Αλεξανδρόπουλος στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην ενδεκάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ

O Πέδρο Μαρτίνεθ επέλεξε μια σχηματισμό 4-2-3-1 στην αναμέτρηση αυτή. Ο Πασχαλάκης κράτησε την εστία, με την άμυνα να απαρτίζεται από τους Ροντινέι, Ρέτσο, Φρέιρε και Κίνι. Στον άξονα βρέθηκαν οι Ιμπόρα και Μ. Καμαρά, ενώ την τριάδα πίσω από τον Ελ Κααμπί απαρτίζαν οι Μασούρας, Καρβάλιο και Φορτούνης.

Το παιχνίδι

Η Γκενκ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε μια επικίνδυνη φάση του Φαντέρα στο 2′. Ο Ολυμπιακός πίεζεται πολύ από τους Βέλγους και δέχθηκε ένα πέναλτι, με την Γκενκ να προηγείτε με 1-0. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει μετά την αποβολή του Painsil.

O Αλεξανδρόπουλος ανέβασε την απόδοσή του και με ένα πανέμορφο γκολ στις καθυστερήσεις έστειλε τον Ολυμπιακό στα playoffs. Παρόλα αυτά, η νίκη αυτή σκιάστηκε από την αποβολή του Ροντινέι στο τέλος του αγώνα.