Λάτσιο – Ρόμα 1-0: Η Λάτσιο προκρίθηκε στους «4» του Coppa Italia με γκολ του Τζακάνι και απόκρουση του Μανδά (βίντεο)

Η Λάτσιο νίκησε τη Ρόμα με 1-0, με τον Τζακάνι να σκοράρει και τον Μανδά να αποκρούει στο 86′, προκρίνοντας την ομάδα της στα ημιτελικά του Coppa Italia.

Στο ντέρμπι του πρωταθλήματος, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, καθώς δεν είχαν δημιουργήσει σημαντικές φάσεις. Και τα δύο ημίχρονα παρήγαγαν λίγες ευκαιρίες.

Η Λατσιάλι και η Τζαλορόσι φάνηκαν να επικεντρώνονται περισσότερο στην αμυντική τους στρατηγική παρά στην επίθεση. Η επανάληψη ξεκίνησε με τις Λατσιάλι να διεκδικούν περισσότερο τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μετά από μια ευκαιρία στο 48′ και ένα πέναλτι στο 51′ που μετατράπηκε από τον Τζακάνι, η Λάτσιο προηγήθηκε με 1-0.

Η Ρόμα προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Μανδάς απέκρουσε μια μεγάλη ευκαιρία στο 86′, διατηρώντας το σκορ σταθερό. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την αποβολή δύο παικτών της Ρόμα και την πρόκριση της Λάτσιο στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Μετά τη νίκη, η Λάτσιο αναμένει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά, που θα είναι είτε η Γιουβέντους είτε η Φροζινόνε.

Γκολ: 51′ πεν. Τζακάνι

Κόκκινη κάρτα: Πέδρο, Αζμούν

Λάτσιο: Μανδάς, Λάτσαρι (67′ Πελεγκρίνι), Πάτρικ, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Γκεντουζί, Κατάλντι (67′ Ροβέλα), Βεσίνο, Τζακάνι (68′ Πέδρο), Φελίπε Αντερσον, Καστεγιάνος (77′ Ισακσεν).

Ρόμα: Ρουί Πατρίσιο, Κρίστενσεν, Μαντσίνι, Χάουσεν (81′ Μπελότι), Κάρσντορπ (58′ Αζμούν), Κριστάντε, Παρέδες, Μπόβε (76′ Ελ Σαράουι), Ζαλέφσκι (58′ Σπινατσόλα), Ντιμπάλα (46′ Πελεγκρίνι), Λουκάκου.