Λάτσιο – Φροζινόνε 3-1: Ανατροπή και ξέσπασμα

Η Φροζινόνε προηγήθηκε στο Ολίμπικο αλλά η Λάτσιο το έκανε 3-1 και θα περάσει μια ήρεμη Πρωτοχρονιά.

Οι Λατσιάλι δεν εμφανίζονται σαν την ομάδα της περασμένης σεζόν που τοποθετήθηκε στην 2η θέση, και αυτό φαίνεται σε κάθε παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε ενθουσιασμό από τον Τζακάνι, αλλά αυτό δεν αρκούσε για τη δημιουργία ευκαιριών και την πρόκριση γκολ. Καθώς αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στο 0-0, καθώς ούτε οι φιλοξενούμενοι, παρά τη διάθεσή τους, δεν κατόρθωσαν να προβούν σε κάτι επιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος όμως, που είχε καλή ροή από την αρχή, ήρθαν και τα γκολ… Η αρχή έγινε στο 58′, όταν ο διαιτητής έδειξε πέναλτι μέσω VAR για χέρι του Γκεντουζί, με τον Σουλέ να εκτελεί και να ανοίγει το σκορ (0-1). Μετά από δύο λεπτά, οι ρόλοι αντιστράφηκαν: κεφαλιά του Καστεγιάνος μετά από σέντρα του Ισακσεν στο 70′ έφερε την ισοφάριση, ενώ μόλις δύο λεπτά μετά, πάσα του Καστεγιάνος και τελείωμα του Ισακσεν για το 2-1!

Η Λάτσιο πλέον είχε το προβάδισμα και την ψυχολογία, και από το 84′ εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς όταν ο Πάτρικ από κοντά έκανε το 3-1 μετά το κόρνερ του Τζακάνι. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επομένως, για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι που πήγε στους 27 βαθμούς, στο -1 από τις Νάπολι και Ρόμα, με τους Τζαλορόσι όμως να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Γκολ: 70′ Καστεγιάνος, 72′ Ισακσεν, 84′ Πάτρικ – 58′ πεν. Σουλέ

Λάτσιο: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Πάτρικ, Χίλα, Πελεγκρίνι (54′ Χισάι), Γκεντουζί, Ροβέλα (86′ Κατάλντι), Καμάντα (66′ Βεσίνο), Φελίπε Αντερσον (46′ Ισακσεν), Τζακάνι (86′ Πέδρο), Καστεγιάνος.

Φροζινόνε: Τουράτι, Μοντερίζι, Ρομανιόλι, Οκόλι, Γκαριτάνο (79′ Κβερνάτζε), Μπαρενετσέα, Μπρεσιανίνι (89′ Μπουραμπιά), Τζέλι, Σουλέ (89′ Κούνι, Χαρουί (75′ Κάζο), Κάιο Ζόρζε (75′ Σεντίρα).