Λάτσιο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1: Έσωσε το ματς στο 95′ ο τερματοφύλακας με γκολ! (βίντεο)

Η Λάτσιο φιλοξένησε την Ατλέτικο Μαδρίτης στην αρχή της φάσης των ομίλων του Champions League και έμεινε ισόπαλη 1-1, με τερματοφύλακα ως σκόρερ τον Προβεντέλ στο 95′!

Η Λάτσιο είχε την αποστολή να ξεπεράσει την ήττα από τη Γιουβέντους και να μπει με αισιοδοξία στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, αγωνιζόμενη απέναντι σε μια δυνατή ομάδα. Και απέδειξε ότι ήταν τέτοια και στο γήπεδο. Το παιχνίδι είχε έντονο ρυθμό από την αρχή, αλλά δεν προσέφερε πολλές καλές φάσεις, με τους Ισπανούς να πετυχαίνουν το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 29′ με τον Μπάριος να εκμεταλλεύεται το κόντρα του με τον Καμάντα και να ανοίγει το σκορ 0-1. Αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να είναι υποχρεωμένη να κάνει και μια αλλαγή στο 38′: Έξω ο Πελεγκρίνι, μέσα ο Λάτσαρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μαδριλένοι είχαν την ευκαιρία να βρουν το δεύτερο γκολ και να κλείσουν το παιχνίδι, αλλά η μπάλα πήγε στη δοκάρι στο 66′ σε προσπάθεια του Μοράτα και επίσης βρήκε τον Ρομανιόλι, ενώ στον επόμενο λεπτό ο Προβεντέλ εμπόδισε τον Ισπανό φορ. Έτσι, η Λάτσιο παρέμεινε ζωντανή, αλλά μετά την εκτίναξη του Ομπλάκ σε σουτ του Κατάλντι στο 92′, φαινόταν ότι η ήττα δεν θα αποφευχθεί, μέχρι που ήρθε η τελευταία φάση του αγώνα. Η φάση στην οποία ο Λουίς Αλμπέρτο έδωσε την ασίστ και ο Προβεντέλ εκτέλεσε ως φορ για το 1-1, προκαλώντας έντονους πανηγυρισμούς!

Γκολ: 95′ Προβεντέλ – 29′ Μπάριος

Λάτσιο: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Πάτρικ, Ρομανιόλι, Πελεγκρίνι (38′ Λάτσαρι), Καμάντα (62′ Γκεντουζί), Βεσίνο (77′ Κατάλντι), Λουίς Αλμπέρτο, Φελίπε Αντερσον (62′ Ισακσεν), Τζακάνι (77′ Πέδρο), Ιμόμπιλε.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ομπλάκ, Μολίνα, Σάβιτς, Βίτσελ (75′ Κορέα), Ερμόζο, Λίνο (79′ Ρικέλμε), Σαούλ, Μπάριος (46′ Χιμένες), Γιορέντε, Γκριεζμάν, Μοράτα.