Κολοσσός Συνέτριψε τον Απόλλωνα με Καταιγιστικό Αποτέλεσμα!

Ο Κολοσσός επικράτησε με εντυπωσιακό σκορ 88-60 του Απόλλωνα Πατρών στην 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, μετατρέποντας το παιχνίδι σε μία παράσταση ενός μόνο πρωταγωνιστή. Η ομάδα των Ροδίτων επέστρεψε στις νίκες, ενώ η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου υποχώρησε και παρέμεινε στην τελευταία θέση με συγκεντρωμένους 3-12 βαθμούς.

Ο κορυφαίος για τον Κολοσσό ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ με 20 πόντους, ενώ ο Ντάνιελ Ουτόμι πρόσθεσε 14 και ο Σίμι Σίτου 13. Από την πλευρά των Πατρινών, ο Τζάστιν Μπιμπς ξεχώρισε με 23 πόντους.

Ανάλυση του αγώνα
Η αρχή του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισορροπημένες (6-6) στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Απόλλωνα να κρατά το προβάδισμα στους +3 (13-16) μέχρι το 6’. Αμέσως μετά, ο Κολοσσός σφίγγει την άμυνα του και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο κλείνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-2 και στο +4 (22-18). Η ομάδα των Ροδίτων διατήρησε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, φτάνοντας σε διαφορά +9 (29-20) στο 12’. Οι επισκέπτες αντέδρασαν μειώνοντας σε 31-26 στο 15’. Ωστόσο, από εκείνη τη στιγμή και έπειτα, ο Κολοσσός κυριάρχησε απόλυτα στις δύο πλευρές του παρκέ και κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +16 (44-28).

Η εικόνα του αγώνα συνέχισε να είναι παρόμοια στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Γκάουντλοκ να οδηγεί τον Κολοσσό σε διαφορά +19 (58-39) στο 25’. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να παραμείνει στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και τελείωσαν την τρίτη περίοδο με διαφορά +15 (68-53).

Ο Κολοσσός μπήκε εντυπωσιακά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τρίποντα από τους Ουτόμι και Γκάουντλοκ, βάζοντας τον Κολοσσό σε διαφορά +28 (83-55) και στη συνέχεια +31 (88-57) στο 38’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την καταιγιστική νίκη με το τελικό σκορ 88-60.

Τελικά Σκορ ανά Περίοδο: 22-18, 44-28, 68-53, 88-60

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.