Κολοσσός επικράτησε του Περιστερίου bwin μετά από δύο παρατάσεις!

Πραγματοποιήθηκε ένα συναρπαστικό ματς στη Ρόδο, όπου ο Κολοσσός κέρδισε το Περιστέρι bwin με σκορ 104-93 μετά από δύο παρατάσεις στην πρεμιέρα της φετινής Basket League.

Το παιχνίδι:

Το Περιστέρι bwin ξεκίνησε καλύτερα και πήγε στο +7 (4-11) στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Κολοσσός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 15-15 στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (20-27), αλλά το Πετρόπουλο με τρίποντο μείωσε σε 23-27 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι bwin προηγήθηκε με 9 πόντους (23-32) στο 11′, αλλά οι γηπεδούχοι κάνανε μεγάλο comeback και πήραν το προβάδισμα με 4 πόντους (38-34) στο 17′. Οι Ροδίτες διατήρησαν το προβάδισμα με +3 (42-39) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κολοσσός αυξήσε τη διαφορά στους 12 πόντους (56-44) στο 23′, αλλά το Περιστέρι bwin έκανε ένα σερί 6-0 (56-50). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα +7 (66-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, το Περιστέρι bwin πλησίασε σε 69-68, αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε και προηγήθηκε με 5 πόντους (75-70). Το παιχνίδι πήγε στο ισόπαλο 80-80 στα 19,2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Η τελευταία επίθεση του Περιστερίου bwin δεν είχε επιτυχία και το ματς πήγε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες και στην πρώτη παράταση, με τον Κολοσσό να προηγείται 86-84, αλλά ο Ρένφρο ισοφάρισε με buzzer beater κάρφωμα (86-86) πριν από τη λήξη. Η ατυχία του Τζόργκενσεν στο τρίποντο οδήγησε σε ακόμα μία παράταση.

Στη δεύτερη παράταση, οι πρωταγωνιστές για τον Κολοσσός ήταν ο Περάντες και ο Μπραΐκοβιτς, οδηγώντας την ομάδα στη νίκη με 104-93.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80 κ.δ., 86-86 παρ., 104-93 β’ παρ.