Αδιέξοδο για την Ατλέτικο στο παιχνίδι με την Μπέτις

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αποδείχθηκε ανίκανη να σκοράρει και έμεινε στο 0-0 με τη Μπέτις στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Η ομάδα του Σιμεόνε είχε πιο ανεπιθύμητη εικόνα σε σύγκριση με τις προηγούμενες αγώνες. Και οι δυο ομάδες συνεχίζουν με 4 βαθμούς, αφού είχαν νικήσει στα προηγούμενα ματς τους.

Η Μπέτις είχε καλύτερη εμφάνιση και ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με Άμπνερ και Αγιόθε Πέρεθ να απειλούν την εστία των φιλοξενούμενων. Το σουτ του Ίσκο στις καθυστερήσεις πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Το δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένο, με την Ατλέτικο να αυξάνει την πίεσή της στο τελευταίο 20λεπτο. Ο τερματοφύλακας της Μπέτις, Ρουί Σίλβα, αντιμετώπισε τις ευκαιρίες του Ερμόσο και του Μοράτα και το σκορ έμεινε 0-0 μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής, οι αγώνες έληξαν ως εξής:

Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 0-1 (62΄ Μορένο), Βαλένθια-Λας Πάλμας 1-0 (74′ πεν. Πέπελου), Ρεάλ Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-1 (22′ Μπαρενετσέα – 90+4′ Μινγκιέθα), Αλμερία-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (3′ Αρίμπας – 19’/60′ Μπέλιγχαμ, 73′ Βινίσιους), Οσασούνα-Μπιλμπάο 0-2 (11′ Ι. Γουίλιαμς, 20′ Γκουρουθέτα), Τζιρόνα-Χετάφε 3-0 (12′ Ερέρα, 55’/65′ Στουάνι), Μπαρτσελόνα-Κάντιθ 2-0 (82′ Πέδρι, 90+4′ Τόρες), Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0.