Και αν ο Τροσάρ είχε δώσει τη μπάλα… κάτω: Η ευκαιρία που ίσως αποφάσιζε ένα πρωτάθλημα για την Άρσεναλ! (βίντεο)

Βρισκόμαστε στο 85ο λεπτό. Η Άρσεναλ αμύνεται εξαιρετικά και περιμένει τη στιγμή της. Ο Μικέλ Αρτέτα έχει εισάγει στον αγωνιστικό χώρο τον Λεάντρο Τροσάρ και τον Γκάμπριελ Μαρτινέλι.

Γνωρίζει ότι στα λεπτά που απομένουν, αν οι “κανονιέρηδες” κλέψουν μία μπάλα και εκτελέσουν γρήγορη αντεπίθεση, θα έχουν την ευκαιρία τους. Και έτσι γίνεται όταν ο Τόμας Πάρτεϊ δίνει τη μπάλα κάθετα στον Μαρτίν Έντεγκααρντ, ο οποίος βρίσκει τον Λεάντρο Τροσάρ.

Ο Τροσάρ έχει χώρο, είναι μακριά από τους αντιπάλους του Ακάντζι και ο Μαρτινέλι έχει αποσυρθεί από τα δεξιά χωρίς πίεση. Αν η μπάλα φτάσει σε αυτόν, το 1-0 για τους Λονδρέζους φαίνεται πιθανό. Ωστόσο, ο Βέλγος δεν τον βλέπει και επιλέγει να προσπαθήσει μόνος του. Πατάει στην περιοχή, από το σημείο που είχε σκοράρει εναντίον της Λίβερπουλ. Σουτάρει, αλλά ο Ορτέγα αποκρούει.

Η φάση ολοκληρώνεται, η Άρσεναλ αντέχει σε ένα γήπεδο όπου είχε συνηθίσει να… χάνει, αλλά αν κάποιος δει το μεγαλύτερο πλάνο, αναρωτιέται: “αν είχε δώσει… κάτω ο Τροσάρ και η Άρσεναλ είχε κερδίσει”, τι θα συνέβαινε στο τέλος του πρωταθλήματος; Ποτέ δεν ξέρεις…