Ιστορική ανατροπή: Η Βιγιαρεάλ τορπίλισε με 5 γκολ τη Μπαρτσελόνα!

Μια εκπληκτική νίκη της Βιγιαρεάλ έστειλε την Μπαρτσελόνα στον βυθό, καθώς η ομάδα του Τσάβι δέχτηκε μια ανεπανάληπτη απώλεια στο παιχνίδι κόντρα στην Βιγιαρεάλ. Λίγο καιρό μετά την πικρή εξέλιξη στο πρωτάθλημα της Ισπανίας με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, οι “μπλαουγκράνα” υφίστανται μια ακόμη ήττα, αυτή τη φορά με ένα εκπληκτικό σκορ 5-3 κόντρα στη Βιγιαρεάλ στο “Olympic Stadium” για την 22η αγωνιστική της La Liga!

ge3rhf6wmaapin3 (1) 211955

Η κατοχή και η πρωτοβουλία ανήκαν στη Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά στην εστία του αντιπάλου τους. Η Βιγιαρεάλ, από την άλλη, είδε ένα γκολ να της ακυρώνεται στο 22′ μετά από επέμβαση του VAR, αλλά λίγα λεπτά αργότερα το αντίπαλο δίκτυο το βρήκε ο Μορένο στο 41′.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, η κατάσταση δυσκολεύτηκε περαιτέρω για τους γηπεδούχους, καθώς ο Ακομάς σημείωσε το δεύτερο γκολ για τη Βιγιαρεάλ στο 54′. Αυτό το γκολ, φάνηκε να “ξυπνάει” την Μπαρτσελόνα, η οποία αμέσως μείωσε με τον Γκουντογκάν (60′), φέρνοντας το ματς στα ίσια. Ο Πέδρι εκμεταλλεύτηκε μια ευκαιρία οκτώ λεπτά αργότερα και φέρνοντας επιστροφή στο σκορ. Ωστόσο, η Βιγιαρεάλ έκανε μια ανατροπή στην ανατροπή, σημειώνοντας δύο γκολ μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς (!) και καταλαμβάνοντας μια ιστορική νίκη!