Ισοπαλία στο ντέρμπι, χαρά για τον Άρη Λεμεσού

Αναδείχθηκε ισόπαλο το παιχνίδι ανάμεσα στις ομάδες ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ Λάρνακας, με σκορ 2-2 στη Λευκωσία για την 23η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι πρωτευουσιάνοι βρίσκονται στην κορυφή του πίνακα με +5 βαθμούς από τον δεύτερο Άρη Λεμεσού, που έχει έναν αγώνα λιγότερο. Την Τρίτη, ο Άρης Λεμεσού θα αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα, και μπορεί να μειώσει τη διαφορά στους -2 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Κιτίου θα παραμείνει στην τρίτη θέση με διαφορά -6 βαθμών από την κορυφή.

Το αυτογκόλ του Λίντες στο 4΄έφερε το 1-0 στο σκορ, ενώ ο Τρισκόφσκι ισοφάρισε σε 1-1 στο 76ο λεπτό. Ο Πέτροβιτς έκανε το 2-1 στο 82΄ λεπτό και ο Φακούντο Σάντσες “έκοψε” τη χαρά των γηπεδούχων σκοράροντας στο 87ο λεπτό.

Ο Εθνικός Άχνας επικράτησε με 4-1 επί της ΑΕ Ζακακίου στο Δασάκι, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που άφησε την τελευταία θέση στην ομάδα της Ζακακίου.

Το ματς με τους γηπεδούχους Οθέλλο Αθιαίνου και τη Δόξα Κατωκοπιάς έληξε ισόπαλο 0-0, παρότι οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες και οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην τελευταία θέση του πίνακα.