Ισοπαλία για τη Γάνδη και σώθηκε στις καθυστερήσεις η Άντερλεχτ

Ένα εξαιρετικά δυνατό πρωτάθλημα παραμένει σε εξέλιξη στο Βέλγιο, με την έβδομη αγωνιστική να προσφέρει συναρπαστικές αναμετρήσεις.

Η Γάνδη, η οποία ηττήθηκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, αποκόμισε μια ισοπαλία στην έδρα της Λέουβεν. Παρόλα αυτά, η ομάδα κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται ισόβαθμη με την Άντερλεχτ με 14 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Μπρούνες, αλλά η Γάνδη ισοφάρισε στο 38ο λεπτό με τον Καντούς, χωρίς όμως να βρει το γκολ της νίκης.

Μια ακόμη αναμέτρηση γεμάτη ένταση ήταν αυτή ανάμεσα σε Κόρτραϊκ και Άντερλεχτ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σώσουν την ισοπαλία στις καθυστερήσεις. Η Κόρτραϊκ προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με τον Ντε Νέβε, αλλά ο Ντόλμπεργκ απάντησε αμέσως στο επόμενο λεπτό. Η Άντερλεχτ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντέμπαστ και η Κόρτραϊκ προηγήθηκε με πέναλτι. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ ισοπαλίας στο 90+7ο λεπτό με τον Άντερς Ντρέγερ.

Σε άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Σταντάρ Λιέγης πέτυχε την πρώτη της νίκη στην έδρα της Έουπεν με 3-1, ενώ η Σεντ Τρούιντεν επικράτησε με 2-0 της Μαλίν.

Πιο αναλυτικά, τα αποτελέσματα της έβδομης αγωνιστικής ήταν τα εξής:

• Παρασκευή 15/9: Βέστερλο-Αντβέρπ 0-3
  • Σάββατο 16/9: Μόλενμπεκ-Σερκλ Μπριζ 2-1, Σεν Ζιλουάζ-Γκενκ 0-2, Μπριζ-Σαρλερουά 4-2
  • Κυριακή 17/9: Έουπεν-Σταντάρ Λιέγης 1-3, Κορτράικ-Άντερλεχτ 2-2, Λέουβεν-Γάνδη 1-1

Η επόμενη αγωνιστική (8η) έχει ως εξής:

• Παρασκευή (22/9): Σταντάρ Λιέγης-Βέστερλο (21:45)
  • Σάββατο (23/9): Σαρλερουά-Κορτράικ (17:00), Μέχελεν-Λέουβεν (19:15), Αντβέρπ-Μόλενμπεκ (21:45)
  • Κυριακή (24/9): Γενκ-Σιν Τρουίντεν (14:30), Σερκλ Μπριζ-Σεν Ζιλουάζ (17:00), Άντερλεχτ-Μπριζ (19:30), Γάνδη-Έουπεν (20:15)