Ήρωας Ράγια, έστειλε την Άρσεναλ στους «8» μετά από 14 χρόνια!

Ο εξαιρετικός Νταβίντ Ράγια καθοδήγησε την Άρσεναλ μέσα στα πέναλτι προκειμένου να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League!

Οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν να περάσουν στα επόμενα προημιτελικά, επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι επί της Πόρτο, μετά από ένα θρίλερ ποδοσφαιρικής αναμέτρησης που διήρκεσε 120 λεπτά και εξελίχθηκε μέχρι το τέλος. Ο ισπανός τερματοφύλακας εξασφάλισε τη νίκη με την απόκρουση των πέναλτι των Γουέντελ και Γκαλένο, αποτελώντας τον πρωταγωνιστή της βραδιάς.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, παρά τα δύσκολα, πέτυχε το γκολ που έφερε την ισορροπία με τον Τροσάρντ να εκτελεί εντυπωσιακά πάσα από τον Έντεγκααρντ, με τους αντιπάλους τους να μην αποτελούν απειλή. Στην παράταση, η Άρσεναλ προσπάθησε περισσότερο για γκολ, ωστόσο η κόπωση ήταν εμφανής και οι παίκτες της Πόρτο επέλεξαν την πρόκριση μέσω πέναλτι.

Το ματς:

Παρά τις προσδοκίες για επιθετικό ξεκίνημα από την Άρσεναλ, η Πόρτο εμφανίστηκε πολύ προσεκτική, απορροφώντας την πίεση των γηπεδούχων. Οι πρώτες ενέργειες δεν φαινόντουσαν απειλητικές από τις δύο ομάδες, με τον αγώνα να αναζωπυρώνεται με το γκολ του Έντεγκααρντ στο 41′.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ισοπαλία, αλλά η δράση αναζωπυρώθηκε στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν χτυπήματα. Ο αγώνας οδήγησε μέχρι την παράταση, όπου η κόπωση δυσκόλεψε την ανταπόκριση των παικτών.

Με την παράταση να μην φέρνει γκολ, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, με τον Ράγια να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής που έστειλε την Άρσεναλ στα προημιτελικά του Champions League μετά από 14 χρόνια!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα, 4-3-3): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Κίβιορ (106′ Ζιντσένκο), Έντεγκαρντ, Ράις, Ζορζίνιο (83′ Ζεζούς), Σακά, Χάβερτς, Τροσάρ (106′ Ενκετιά).

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο, 4-2-3-1): Κόστα, Μάριο (86′ Σάντσες), Πέπε, Οτάβιο, Γουέντελ, Βαρέλα (90+7′ Γκρούγιτς), Νίκο (101′ Εουστάκιο), Κονσεϊσάο (101′ Μπόρζες), Πεπέ Ακίνο, Γκαλένο, Εβανίλσον (86′ Ταρεμί).