Η Τσέλσι πετάει στον τελικό μετά από δύο χρόνια με «εξάρα»

Η Τσέλσι δεν έδειξε καθόλου διάθεση για πλάκα στον δεύτερο ημιτελικό του League Cup Αγγλίας κόντρα στη Μίντλεσμπρο. Μπήκε με σοβαρότητα απέναντι στην “Μπόρο” και πριν περάσουν μόλις 30 λεπτά είχε ήδη ανατρέψει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, κερδίζοντας με εντυπωσιακό 6-1, κάνοντας την πρόκριση στον τελικό της 25ης Φεβρουαρίου στο “Wembley”.

Αυτή είναι η 10η φορά που οι “μπλε” προκρίνονται στον τελικό του League Cup, η πρώτη μετά το 2022 όταν ηττήθηκαν από τη Λίβερπουλ στα πέναλτι. Φιλοδοξούν να κατακτήσουν το 6ο τρόπαιο τους στη διοργάνωση, κάτι που δεν έχει συμβεί από το 2015, όταν είχαν νικήσει την Τότεναμ με 2-0.

Στη ρεβάνς στο “Stamford Bridge”, οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο 15′ με αυτογκόλ του Χάουσον (από προσπάθεια του Στέρλινγκ), ενώ ακολούθησε το γκολ του Φερνάντες στο 29′. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Τσέλσι έβαλε ακόμη δύο γκολ με τους Ντισασί (36′) και Πάλμερ (42′), ολοκληρώνοντας την πρόκριση.

Ο Πάλμερ στο 77′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του, και ο Μαντουέκε στο 81′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των “μπλε”, με τη Μίντλεσμπρο να σημειώνει το γκολ της τιμής στο 88′ με τον Ρότζερς.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για την ημιτελική φάση του League Cup Αγγλίας έχουν ως εξής:

Τσέλσι-Μίντλεσπρο 6-1 (0-1)

Φούλαμ-Λίβερπουλ 24/01 (1-2)