Η Σταντάρ Λιέγης κερδίζει την Μπριζ και παίρνει την πρώτη της νίκη στη Λιέγη

Η Σταντάρ Λιέγης συνεχίζει την άνοδο στο βελγικό πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε 2-1 την Κλαμπ Μπριζ στη δέκατη αγωνιστική. Σε ένα ματς που γίνεται ροντέο στο τέλος, η ομάδα του Καρλ Χόφκενς πανηγύρισε την πρώτη νίκη της φέτος στο γήπεδό της, κρατώντας τον πρώην προπονητή της από τη νίκη για τέταρτο συνεχόμενο ματς (τρεις ισοπαλίες και μία ήττα). Το ματς ξεκίνησε με τον Μποκαντί να ανοίγει το σκορ για τη Σταντάρ στο 11ο λεπτό με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για οφσάιντ, το γκολ μέτρησε. Η Μπριζ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 85ο λεπτό με τον Όλσεν, αλλά η Σταντάρ απάντησε αμέσως. Στο 90ο λεπτό, ο Πράις σκόραρε με έξυπνη πάσα από τον Κανγκά και έδωσε ξανά το προβάδισμα και τους τρεις βαθμούς στη γηπεδούχο ομάδα.