Η Σεν Ζιλουάζ περνά με ανατροπή από το Βέστερλο και παραμένει στην κορυφή με +4 από τη δεύτερη Άντερλεχτ!

Η Σεν Ζιλουάζ συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα Jupiler pro League, καθώς πέρασε με ανατροπή 3-1 από την έδρα της Βέστερλο στην 12η αγωνιστική! Παρόλο που οι γηπεδούχοι πρόηγηθηκαν στο 11ο λεπτό, η Σεν Ζιλουάζ ανέτρεψε το παιχνίδι με τα γκολ των Λαπουσίν (33′), Αγιένσα (56′) και Αμούρα (86′), παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και με διαφορά 4 βαθμών από τη δεύτερη Άντερλεχτ. Παράλληλα, η ομάδα κατάφερε να επιτύχει έξι συνεχόμενες νίκες!

Η Γάνδη επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακή εμφάνιση, επικρατώντας 3-1 της Σταντάρ Λιέγης με πρωταγωνιστή τον Κάιπερς. Η Κλαμπ Μπριζ επίσης επανήλθε στις νίκες, κερδίζοντας με δυσκολία την Αντβέρπ με σκορ 2-1, χάρη στο γκολ του Βανάκεν στο 90ο λεπτό του αγώνα.

Επιπλέον, η Γκενκ πήρε σημαντική νίκη στη μάχη για είσοδο στην πρώτη τετράδα, επικρατώντας 3-0 εκτός έδρας της Κόρτραϊκ.